9. noc v Blatském muzeu – „železniční“

2. 7. 2021  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - akce

Muzejní nocí s podtitulem „železniční“ otevíráme v pátek 16. 7. 2021 rekonstruovaný Weisův dům ve Veselí nad Lužnicí!

16:00 – 22:00 prohlídky modelového kolejiště železničního uzlu Veselí n. L. a krajiny s pamětihodnostmi v širším okolí (vstupy v malých skupinách každých 15 minut, rezervace na telef. čísle 778 468 317)

17:00 oficiální otevření zrekonstruovaného Weisova domu a modelového kolejiště za účasti jeho tvůrce Ing. Pavla Havránka a s hudebním vystoupením manželů Molíkových

18:00 – 20:00 dějiny Weisova domu ve světle archeologických nálezů a historických fotografií – setkání s archeologem Mgr. Františkem Jandou a historiky ze spolku Přátelé historie Veselí n. L. a okolí

Na akci bude vybíráno dobrovolné vstupné ve prospěch sbírky Diecézní charity Brno na pomoc postiženým tornádem na jižní Moravě.

snímek ze stavby kolejištěModelové kolejiště na ploše 560 x 300 cm zobrazuje dopravní uzel Veselí n. L. a tratě i pamětihodnosti v okolí. Současné i historické vláčky se zde budou prohánět kolem Červené Lhoty, Choustníka či Chýnovské jeskyně, v modelu nebudou chybět vybrané stavby Tábora i Soběslavi anebo Lužnice s vodáky a Stádleckým mostem. Především děti jistě ocení interaktivní ovládání řady prvků včetně spouštění vlaků na několika tratích. Projektantem kolejiště je Ivan Benetka, který stojí i za technickými projekty pražského Království železnic nebo nového kolejiště ve vídeňském Prátru, zhotovitelem modelu Pavel Havránek z firmy TAMTAM Development s. r. o.