Den otevřených dveří v novém archeologickém depozitáři

30. 9. 2016  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - akce

17. 10. 2016 14–18 hod., Archeologický depozitář Husitského muzea v Táboře, Dukelských bojovníků 2073, Tábor

ARCHEOLOGIE * NÁLEZY * DĚTSKÝ PROGRAM

Archeologické sbírky Husitského muzea v Táboře mají od října nový domov. Po rozsáhlé adaptaci se jím stává bývalý podzemní kryt civilní obrany na Píseckém rozcestí pod bývalým novým židovským hřbitovem. V souvislosti s mezinárodním dnem archeologie se v pondělí 17. října tento prostor otevře i veřejnosti.

Objekt bývalého krytu je ve vlastnictví státu a od roku 2012 má příslušnost hospodaření s tímto majetkem Husitské muzeum. Realizace investičního záměru trvala tři roky, stavební práce proběhly letos od února do srpna. Moderní vybavení včetně systému zaručujícího udržování přísných klimatických podmínek umožňuje uchování a manipulaci se sbírkovými předměty podle současných požadavků.

arch-depozitar_-2016-09_2_foto-zdenek-prchlik„Sbírky se postupně stěhují z dosavadního depozitáře na náměstí Mikuláše z Husi do nového prostoru vybaveného kompaktory, tj kapacitními posuvnými regály, je zde dostatečné prostorové zázemí i technické vybavení pro zpracování archeologického nálezového materiálu i pro jeho prezentaci,“ komentuje pro muzeum významnou událost jeho ředitel Jakub Smrčka.

Kromě depozitáře archeologických sbírek se při rekonstrukci pamatovalo také na využití objektu pro doprovodné programy pro veřejnost. „Vznikla zde seminární místnost, kde budou pořádány přednášky a besedy pro veřejnost včetně edukačních programů pro školy a odborných seminářů,“ říká muzejní pedagožka Kateřina Nimrichtrová. V její režii je také doprovodný program pro děti v rámci Dne otevřených dveří nového archeologického depozitáře.

„Společně s archeology jsme pro děti připravili archeologické pískoviště, kde si děti vyzkoušejí najít a očistit nalezené předměty. Z hlíny si budou moci podle předlohy vymodelovat sošku slavného táborského kančíka či starověký amulet,“ doplnila Nimrichtrová. Archeologové Husitského muzea doc. PhDr. Rudolf Krajíc, CSc. a Mgr. František Janda představí různé druhy archeologických nálezů a metody jejich zpracování. Veřejnost bude mít možnost seznámit se s prací dokumentátorů a konzervátorů archeologického oddělení.

Den otevřených dveří nového archeologického depozitáře se koná v pondělí 17. října 2016 od 14 do 18 hodin. Na komentované prohlídky interiéru objektu, kam je z bezpečnostně-technických důvodů omezen počet osob ve skupině, doporučujeme předem se objednat telefonicky nebo emailem v sekretariátu muzea (kontkat na www.husitskemuzeum.cz): rezervace Bc. Pavla Pražáková, pavla.prazakova@husitskemuzeum.cz, tel. 734 570 332.

Plakátek ke stažení <pdf>

dod-depo