„Drahá Hančí.“ Osudy Hany Benešové

26. 2. 2015  •  publikoval(a): Josef Makoč  •  rubrika: Archív - přednášky
Hana_Benesova_pozvanka

3. 12. 2014 – 8. 5. 2015

Husitské muzeum v Táboře připravilo výstavu k příležitosti 40. výročí úmrtí Hany Benešové. Vernisáž výstavy proběhne v den úmrtí paní Benešové 2. prosince 2014 od 17:00 v Husitském muzeu ve Staré radnici na Žižkově náměstí. Výstava mapuje život paní Hany od narození až do její smrti v roce 1974.

Na výstavě bude v prvním sále k vidění nábytek, který pochází z vily manželů Benešových v Sezimově Ústí: postel paní Hany, skříň, křeslo; dary: nádoby z archeologických vykopávek Sezimova Ústí, džbán z Banské Bystrice; školní výkazy z obecné a měšťanské dívčí školy v Táboře a školní fotografie z roku 1893 a další dobové fotografie. V další místnosti je vystaven opět nábytek z vily, zejména z malé pracovny v přízemí: stůl, křesla, pohovka, knihovna, koberec s perským vzorem. Pohovka byla restaurována pro potřeby této výstavy. Nábytek, který si budou moci návštěvníci prohlédnout je většinou vystaven vůbec poprvé. Část mobiliáře vily odkázala Hana Benešová v závěti Muzeu husitského revolučního hnutí v Táboře. Většina nábytku je nyní vystavena opět ve vile manželů Benešových a v Památníku dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Poslední sál nabídne ke zhlédnutí křeslo, stojací lampu a rádio z původního vybavení vily a dvě vitríny s fotografiemi, korespondencí, alby a přáními z pozůstalosti paní Hany Benešové. V sálech si návštěvníci prohlédnou ještě obrazy a grafiky, které paní Hana sbírala. Kromě exponátů budou sály doplněny textovými panely s vyprávěním o životě Hany Benešové. Všechny zájemce o osobu paní Benešové srdečně zveme na výstavu.

Mgr. Jitka Vadrovcová, kurátorka výstavy