Heydrichiáda

28. 6. 2017  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Pro II. stupeň ZŠ
Tábor-popraviště_detail_1

Anotace:  Poodhalím pozadí dramatické události II. světové války, která se zásadně vepsala do historie protektorátu Čechy a Morava a poválečného Československa. Zamyslím se, jaké byly následky heydrichiády a jak ji hodnotíme z dnešního pohledu. Pokusím se o dramatizaci samotného atentátu a porovnám realitu se zamýšleným plánem zahraničního odboje. Dozvím se, co následovalo bezprostředně po akci, kdo zradil a kdo zahynul při německém zásahu v pražském pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje. Seznámím se s  osudy některých ze 156 obětí táborského popraviště včetně nejmladšího popraveného, teprve sedmnáctiletého studenta příbramského gymnázia Antonína Stočese, jehož příběh se stal předlohou pro povídku Vyšší princip z Drdovy Němé barikády.

Vzdělávací oblast: Člověk a společnost

Vzdělávací obor: Dějepis

Učivo: I. světová válka a její politické, sociální a kulturní důsledky

Metody práce: výklad, prezentace, skupinová výuka, dramatizace, exkurze do cel bývalého augustiniánského kláštera, kde byli v době Heydrichiády vězněni někteří z popravených.

Doba trvání: 90 minut

Skupinu je nutné  předem objednat (nimrichtrova@husitskemuzeum.cz, tel. 381252242 nebo 734 570 334). Lektorské programy lze realizovat ve všedních dnech nezávisle na otevírací době muzea. Vstupné je 40,- za žáka, pedagog má vstup zdarma.