Masaryk a Tábor. Ideál jako program republiky?

21. 9. 2020  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Aktuality, Na titulní stranu, Přednášky
Masaryk_OP_01565

22. 9. 2020 | od 17.30 | přednáškový sál Husitského muzea v Táboře – Augustiniánský klášter | nám. Mikuláše z Husi čp. 44

Vážení zájemci, vzhledem k nutným protiepidemickým opatřením bude přednáška uvedena jako videoprogram na internetu, a to na youtube kanále Husitského muzea nebo přímo zde na stránce Husitského muzea v sekci MUZEUM ONLINE. Videopřednáška bude spuštěna 22. 9. v 17.30, poté bude stále přístupná.

Přednáší Mgr. Richard F. Vlasák, M. Th., historik a teolog

Profesor Masaryk se městem nad Lužnicí zabýval, až na základě lipského obratu k protestantismu. Nejdřív mu byl jen pojmem, ale po sepsání České otázky, si uvědomil aktuálnost politického i filosofického dosahu české reformace a husitského programu pro českou společnost na přelomu 19. a 20. století. Ještě před odchodem do exilu a oficiálním vyhlášením odboje rakousko-uherské monarchii, pronesl na Kozím Hrádku projev, který se stal páteří politického programu republiky vzniklé po roce 1918.

Tábor-je-náš-program_prapor_B_p8286318 Tábor-je-náš-program_prapor_p8286317

Mistr Jan Hus a česká reformace. Řeč, kterou pronesl 17. července 1910 na Kozím hrádku prof. Dr. T. G. Masaryk. II. vydání nákladem časopisu „Jiskra“ v Táboře. Knihtiskárna J. & Nepomucký v Táboře, 1919