Mezinárodní den archeologie – Sobotníci

15. 9. 2019  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce, Archív - exkurze

19. 10. 2019 | sraz 14:00 | Státní okresní archiv Tábor (u sochy lvice)

Říjnoví Sobotníci spojí svůj program opět se Dnem archeologie.  Odhalíme nové unikátní nálezy.

Říjnoví Sobotníci spojí svůj program opět se Dnem archeologie. Archeolog Husitského muzea František Janda povede exkurzi po nejnovějších táborských nalezištích, jejichž obsahy zřejmě výrazně ovlivní dosavadní poznatky. Mezi nejzajímavější objevy patří bezesporu nález 30 kosterních ostatků na Špitálském náměstí, díky nimž budou vědci nejspíše přehodnocovat způsob pohřbívání v Táboře. Zbytky přemyslovského a husitského příkopu společně s příkopem ze 16. století, nalezené v ulici Na parkánech, pro změnu dosavadní představy o městské fortifikaci spíše potvrdily. Táborské opevnění tak bude jedním z nosných témat letošní populárně naučné exkurze. V rámci Dne archeologie počítá Husitské muzeum i s programem pro děti, který povede Gabriela Sokolová Loskotová společně s archeologem Jiřím Bumerlem. Malí návštěvníci si vyzkouší různé metody archeologického výzkumu včetně čistění mincí, rekonstrukce pravěkého rozdělávání ohně či modelace nalezených předmětů. Akce začíná v sobotu 19. října ve 14 hodin před Státním  okresním archivem Tábor.