Slavnostní otevření nové expozice v Památníku Edvarda Beneše

22. 6. 2018  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - akce

Park a Památník dr. Edvarda Beneše, Sezimovo Ústí, 28. června od 16 do 20 hod.

Zahradní slavnost v areálu vily druhého československého prezidenta odstartuje novou sezonu v Památníku Edvarda Beneše. Po rekonstrukci se návštěvníkům otevře zbrusu nová expozice. Na akci bude mimořádně vystaven také automobil Aero 50, který používali manželé Benešovi v exilu, zapůjčený ze sbírky Národního technického muzea.

Benesovi-piknikNovou expozici představí v rámci slavnostního otevření kurátorka Jitka Vandrovcová:  „Edvard Beneš byl jedním z vůdčích osobností zahraničního odboje. Zasloužil se o vznik československých legií ve Francii. Jako ministr zahraničních věcí Československa se zúčastnil jednání na poválečných mírových konferencích. Jeho činnost za první světové války a na mírových jednáních ilustrují různé fotografie, ke zhlédnutí tu bude i kopie jeho vojenského pasu, který používal v emigraci,“ uvedla k obsahu expozice. Další dobové fotografie, pocházející z písemných pozůstalostí manželů Benešových uložených v Masarykově ústavu a Archivu akademie věd České republiky a v Archivu Národního muzea, dokládají jeho činnost jako ministra a později i prezidenta republiky. Nová expozice připomíná i některé oficiální návštěvy Edvarda Beneše v Táboře, konkrétně v letech 1934, 1938 a 1945. „Jako jednu z vystavených zajímavostí bych chtěla zmínit například menu, které bylo panu prezidentovi a jeho delegaci podáváno v táborském hotelu Grand,“ odhalila další ze sbírkových předmětů vystavených v nové expozici Jitka Vandrovcová. Zakomponovány budou samozřejmě také exponáty z pozůstalosti Hany Benešové. Některé předměty ze sbírky Husitského muzea budou vystaveny vůbec poprvé. „Vystavili jsme mimo jiné i vázanku pana prezidenta či rukavičky jeho ženy Hany Benešové,“ dodala kurátorka.

Uspořádání nové expozice Památníku kopíruje to původní, první část je věnována životu a činnosti Edvarda Beneše a druhá část jeho vile v Sezimově Ústí. Dobové fotografie demonstrují zejména stavební proměny vily a život Benešových v jejich „letním sídle“. To vše doplní autentické předměty z interiéru vily, chybět nebudou ani nábytková zákoutí. Pro malé i velké návštěvníky je nainstalován fotokoutek, kde se budou moci vyfotografovat s manželi Benešovými a jejich vilou. Z původní expozice jsou zachovány dokumentární filmy o Edvardu Benešovi a Sezimově Ústí.

Památník Dr. Edvarda Beneše prezidenta republiky v Sezimově Ústí v dolní části zahrady patřící k vile manželů Benešových bude otevřen symbolicky v roce osmičkových výročí. „Zahradní slavnost bude pořádána v duchu třicátých let. Na programu jsou komentované prohlídky expozice, dobovou atmosféru podtrhne vystoupení kapely Swing Band Tábor. V případě příznivého počasí lze na zahradě individuálně piknikovat. Uvítáme, když přijdou návštěvníci dobově oblečení, není to však samozřejmě podmínkou,“ zve na slavnostní otevření památníku vedoucí Oddělení programů a expozic Kateřina Nimrichtrová. Akce se koná ve čtvrtek 28. června od 16 hodin v areálu Benešovy vily v Sezimově Ústí. V době od 14 do 19 hodin bude pro návštěvníky otevřena také vila Edvarda a Hany Benešových. Prohlídku je třeba zarezervovat předem v rezervačním systému Národního muzea.