Stavby století republiky 1918 – 2018 v Jihočeském kraji

9. 7. 2018  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív – výstavy

V době od 17. do 24. 8. 2018  je výstava z technických důvodů nepřístupná. Děkujeme za pochopení.

Putovní panelová výstava v rámci projektu Stavby století republiky, kterou připravili Kotěrovo centrum architektury a vydavatelství Foibos Books Praha. K vidění od 11. 7. 2018 do 16. 9. 2018 ve výstavních prostorách Husitského muzea, Žižkovo náměstí 1.

Projekt Stavby století republiky 1918 – 2018 je součástí celorepublikového projektu „100 let architektury a stavitelství Nové republiky 1918 – 2018“. Jeho cílem je představit stoletý vývoj moderní československé, respektive české architektury a stavitelství jako součásti architektonické kultury nové Evropy od skončení první světové války po dnešek. Architektonická tvorba na území dnešního dnešních krajů po vzniku republiky souvisela s celkovým vývojem v nové republice. Budují se nové veřejné stavby, školská zařízení, nemocnice, rozvíjí se bytová a průmyslová výstavba. Zakázky k budování nových staveb byly zadávány nejen architektům působícím na regionální úrovni, ale i celorepublikově uznávaným autorům. Mezi nimi například Josef Gočár, Adolf Loos, Bohuslav Fuchs, Pavel Janák, Vladimír Karfík, František Lydie Gahura, Leopold Bauer, Heinrich Lauterbach, Josef Zasche, Jaroslav Fragner, František Roith, Kamil Roškot, Lubomír Šlapeta, Karel Hubáček, Růžena Žertová a mnozí další. Ze současných architektů například Josef Pleskot, Vlado Milunić, Alena Šrámková, Miroslav Masák, Eva Jiřičná, Luděk Rýzner a jiní.

Pozvanka Stavby stoleti JC kraj Tabor