Karel Valter (1909 – 2006) -Jihočeská krajina ze sbírek Husitského muzea

10. 5. 2019  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív – výstavy

Galerie Ambit | nám. Mikuláše z Husi 44 | 22. 6.  – 1. 9. 2019 | 10:00 – 12:00; 12:30 – 17:00 | vstup zdarma

První výstava v nově rekonstruovaném ambitu bývalého kláštera připomene 110. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých uměleckých osobností 20. století – Karla Valtera.

Námět výstavy není pouhou reflexí výtvarníkova jubilea. Symbolicky se totiž vrací také k Valterovu několikaměsíčnímu pobytu ve vězení, ve které se klášter dočasně od první poloviny 19. století proměnil, a kde byl Karel Valter vězněn gestapem za účast v protinacistickém odboji během druhé světové války.

Nemnoho kreseb a drobných předmětů z doby žaláře bude prezentováno i v rámci nadcházející výstavy. Hlavním námětem výstavy malíře, grafika, pedagoga a hudebníka však bude krajina, kterou Karel Valter zobrazoval od konce čtyřicátých let. Inspirací mu byla zejména rodná jihočeská zem, příroda a život v ní. Krajina kultivovaná člověkem, jeho zásahem, a zároveň krajina poetická, dramatická, plná motivů a barev. Na výstavě pod názvem Jihočeská krajina ze sbírek Husitského muzea najdete soubor papírotisků, temper na papíře a olejomaleb z období padesátých až osmdesátých let minulého století.

K výstavě vychází stejnojmenný katalog.

obálka Valter