Vernisáž výstavy Svobodní zednáři a Tábor

7. 2. 2018  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce

Stará radnice, Žižkovo náměstí 1, 17. 3. 2018 v 15.00

Kdo jsou vlastně svobodní zednáři? Jaká tajemství střeží? Proč mají ve znaku úhelník a kružidlo? Co znamená tajemné vševidoucí oko v trojúhelníku? Jaké významné táborské osobnosti do řádu patřily? Nenechte si ujít novou výstavu Husitského muzea, kterou pro vás chystáme od 18. března 2018. A možná budete i vy „zasvěceni“…

Vedle základních informací o společenství Svobodných zednářů, jako jsou cíle, struktura či symbolika a historie, jsme se zaměřili především na region. Zajímavé jsou především medailonky známých táborských osobností, které měly s tímto tajemstvím opředeným řádem co do činění,“ láká na výstavu její kurátorka Petra Fetrová. Vedle mnohých jmen se tak vyjímá například významný táborský starosta Václav Soumar či dlouholetý ředitel Husitského muzea František Kroupa.  Celá expozice je doplněna mnohými originálními předměty, užívanými zednáři při jejich rituálech.

Poslední část výstavy je věnovaná známému zednáři Edvardu Benešovi a jeho tajemníkovi Jiřímu Sedmíkovi. „Jiří Sedmík byl velmi aktivní člen řádu a byl to právě on, kdo Edvarda Beneše k zednářství přivedl,“ prozradil spoluautor výstavy Miroslav Procházka, ředitel Muzea svobodného zednářství při Veliké Lóži České republiky.

Výstavu zahájíme v sobotu 17. března v 15 hodin slavnostní vernisáží v gotickém sále Staré radnice na Žižkově náměstí v Táboře. Na úvod je připraveno hudební vystoupení. Jako vzácní hosté se vernisáže zúčastní vnučka Jiřího Sedmíka paní Jana Žmolíková a velmistr Veliké Lóže České republiky Pavel Gergel. Výstavu, kterou pořádá  Husitské muzeum v Táboře ve spolupráci s Muzeem Svobodného zednářství při Velké Lóži ČR bude možné navštívit od 18. března do 10. června 2018.