Výstava Jan Hus 1415/2015

5. 8. 2015  •  publikoval(a): Josef Makoč  •  rubrika: Archív – výstavy
hus-jpg

Od 6. června. do 31. října. 2015 připravilo Husitské muzeum v Táboře v budově Staré táborské radnice expozici u příležitosti upálení Mistra Jana Husa s názvem Výstava Jan Hus 1415/2015.

Rozsáhlá výstava o životě a díle jedné z našich nejvýznamnějších historických osobností obsahuje unikátní exponáty, z nichž mnohé dosud nebyly vystaveny. Do Tábora jsou zapůjčeny sbírkové předměty z celé České republiky i zahraničí.

K unikátním exponátům bezesporu náleží zejména pozdně gotická oltářní křídla z Roudník (Husitské muzeum), oltářní deska z Vlíněvsi (Lobkowiczké sbírky) a predela z Chrudimi (Regionální muzeum v Chrudimi) ústřižek tzv. „Husova pláště“ (Musée d’Unterlinden Colmar / Francie) nebo Brožíkův obraz Hus před koncilem kostnickým (Národní galerie v Praze) a množství dalších jedinečných předmětů.

Výstava může zaujmout nejen milovníky historie a obdivovatele díla a myšlenek Mistra Jana Husa, ale i širokou veřejnost. Pro rodiče s dětmi a školní výpravy je připraven hravý dětský program, určený právě pro mladou generaci, který nabídne pohled do historie zábavnou a interaktivní formou. Didaktické listy umožňují uskutečnit výuku přímo v expozici.

Expozice nabízí zároveň odpovědi na otázky typu – v jakém prostředí se Hus narodil, jaké pokrmy jedl či jak se oblékal. Rovněž sleduje společenské vrstvy, ve kterých se Hus pohyboval a zejména klade váhu na Husovy hlavní cíle a příčiny, pro které byl byl souzen.

Výstava je doplněna řadou doprovodných akcí, při nichž si připomeneme šestisté výročí upálení Jana Husa. První z nich je Noc v muzeu 5. 6. 2015, při níž bude výstava zpřístupněna veřejnosti.