Výstava ZUŠlechtilé Vánoce

27. 11. 2014  •  publikoval(a): Josef Makoč  •  rubrika: Archív – výstavy
ZUSVanoce_pozvanka

ZUŠlechtilé Vánoce takový je název výstavy výtvarného oboru Základní umělecké školy Oskara Nedbala v Táboře, která bude zahájena ve čtvrtek 27. 11. v 16.30 hodin a potrvá až do 17. 1. 2015. Husitské muzeum oslovilo učitele ZUŠ, aby se svými žáky pro letošní Vánoce připravili přehlídku prací s vánoční tématikou. Výstava se bude konat v krásném prostředí galerie Staré radnice Husitského muzea na Žižkově náměstí v Táboře.

Letošní školní rok začal ve třídách výtvarného oboru ZUŠ velmi neobvykle. Venku bylo krásné slunečné září, děti se chodily koupat, ale v učebnách ak. mal. Teodora Buzu, který vyučuje všeobecný výtvarný obor a grafiku, se už malovaly obrázky na výstavu a začínaly se stříkat sprejem vánoční textilní závěsy. Na obrázcích nejsou jen klasické vánoční motivy, ale je zde zachyceno rozpoložení duše člověka v tomto období. Účelem prezentace dětských prací bylo ukázat, že Vánoce nejsou jen veselé, ale spíše poetické.

Mgr. Simona Kostlánová vede výtvarný obor se zaměřením na textil – v její třídě se také brzy v září objevili lehouncí andělé z tvarovaného pletiva, soubor vánočních věnečků s textilními doplňky, nejmladší žáci vytvářeli malé křehké lucerničky. Postupně přibývaly ubrousky i větší vánoční ubrusy, tvořené technikou batiky a po textilním potoce připlavalo i několik tradičních vánočních kapříků. Starší žákyně se dokonce pustily do šití textilních modelů s vánoční symbolikou. Všechny děti při své tvorbě objevovaly spoustu nových souvislostí, hledaly, jak lze tradiční vánoční tématiku ztvárnit pomocí odstřižků látek, textilních barev, lepidel, nití a hlavně neotřelého nápadu.

Ve skupinách žáků, které vede Marie Valterová a kde se vyučuje výtvarný obor se zaměřením na keramiku, začali nejmenší žáci modelovat z hlíny sněhuláky. Taková práce dětem chvíli trvá, a mnozí ji dělali poprvé. Vznikla krásná “parta” veselých sněhuláků, z nichž někteří zpívají nebo hrají na hudební nástroje a jiní přinášejí vánoční dárky. Při práci si děti užily plno radosti. Ti starší a zkušenější modelovali prořezávané svítící ryby z hliněných plátů. Každý žák také vytvořil z obyčejné lahve barevnou vánoční vázu s kyticí z ozdobených větviček. Společně pak žáci pracovali na velikém objektu z umělohmotné folie – vánočním oblaku.

Všichni pedagogové a žáci pracující na společném díle se také společně “ZUŠlechtili”. Dali své práci nové formy, vzájemně se inspirovali a své nápady se nebáli uskutečnit.

Vznikla tak trochu jiná vánoční výstava, než bývá obvyklé. Přijměte, prosím, pozvání a přijd’te se do galerie Husitského muzea podívat, třeba tu najdete inspiraci i vy.

Práce přinesla žákům i pedagogům radost a tu chtějí předat i vám, návštěvníkům výstavy.
Přejí všem radostné a ZUŠlechtilé  Vánoce.

PhDr. Milena Vlčková