Adventní koncert ENSEMBLE HILARIS

10. 11. 2021  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - koncerty

8. 12. 2021 | 18:00 | gotický sál | koncert

Vážení návštěvníci, z důvodu nepříznivé epidemické situace jsme se rozhodli koncert zrušit. Vystoupení Ensemble Hilaris uvedeme v  nejbližším vhodném termínu v roce 2022. Děkujeme za pochopení.

Adventní koncert sboru ENSEMBLE HILARIS (Praha), sbormistr Kryštof Spirit.

Stěžejním dílem koncertu vokálního souboru Ensemble Hilaris bude šestihlasá Missa Vidi speciosam od španělského renesančního skladatele Tomáse Luise de Victoria. Mše je zkomponována tzv. parodickou technikou, kdy hudba mše vychází z již existující skladby (moteto Vidi speciosam). Victoria na poměrně krátké ploše dokáže vyklenout neobvykle rozměrné fráze.
Program doplní jednak tradiční adventní a vánoční písně v nejrůznějších úpravách a také několik skladeb současných autorů, mimo jiné A Spotless Rose od norského skladatele Oly Gjeila nebo Ubi caritas Američana Mortena Lauridsena.

Ensemble Hilaris je komorní vokální soubor založený v únoru roku 2011, jeho uměleckým vedoucím je sbormistr a muzikolog Kryštof Spirit. Soubor se zaměřuje zejména na interpretaci hudby období renesance a baroka, ale svůj repertoár stále častěji rozšiřuje i o hudbu mladší, zejména soudobou. V programech souboru se pravidelně objevují skladby jak Orlanda di Lassa, Giovanniho Antonia Rigattiho, Domenica Scarlattiho nebo Jana Dismase Zelenky, tak také Arvo Pärta, Mortena Lauridsena nebo Antonína Tučapského. Ensemble Hilaris má ve svém repertoáru díla čistě a capella, ale též pravidelně spolupracuje s instrumentalisty, kteří se specializují na interpretaci starší hudby. Vokální soubor Ensemble Hilaris za dobu své existence vystupoval na domácích festivalech Theatrum Kuks, Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera, Stamicovy slavnosti, Haydnovy hudební slavnosti, Nekonvenční žižkovský podzim nebo na festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos a na řadě samostatných koncertů. V roce 2015 se představil v italském Spilimbergu na festivalu staré hudby Musica antica. Pravidelně také pořádá benefiční akce.

Vstupné předprodej 120/100 Kč, na místě 150/120 Kč, předprodej pokladna Stará radnice Tábor, Žižkovo nám. 1

Pro vstup na koncert platí aktuální protipandemická opatření, tj. zejména „OTN“ a povinnost použít ochranu dýchacích cest.
http://www.ensemblehilaris.cz/o_nas/