Barbora Pokorná

20. 5. 2021  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Táboráci sobě

Barbora Pokorná

(1981, Tábor)

Vystudovala Střední uměleckou školu grafickou v Jihlavě, obor propagační výtvarnictví. Od maturity se soustavně zabývá propagační grafikou (například grafická identita výtvarných potřeb U Tukana).

Kromě grafiky a malování obrazů se věnuje i výrobě ručně šitých hraček, loutek, stolních her, herních didaktických prvků aj. Několik let jsme ji také mohli potkávat na Táborských slavnostech coby lektoru výtvarných dílen pro děti. Pro knihu básní Víta Sýkory vytvořila soubor olejomaleb – ilustrací k jeho prvotině UIKA. Spolupracovala s muzeem v Jílovém u Prahy (grafická příprava propagačních materiálů, grafická spolupráce při přípravě výstavy k výročí Karla IV.).

Pro Blatské muzeum v Soběslavi navrhovala a výtvarně zpracovala herní světničku pro děti a didaktické prvky v expozici. Pro Muzeum Milevských maškar zase pomocí linorytu vytvořila tematické omalovánky. Na oslovení Woldy Svobody výtvarně dokončila projekt interaktivního modelu táborské Besedy (ke zhlédnutí v expozici táborského muzea v Kotnovské věži). Pro muzeum v Netolicích vytvořila tématické didaktické nástěnné prvky pro děti.

Ráda přijímá výzvy a pouští se do nových projektů v duchu svého oblíbeného motta Pipi Dlouhé Punčochy: „To jsem ještě nikdy nedělala, to mi půjde!”

Výstavy:

  • 2003 Společná výstava MOMENT, Café bar Sedm Tábor (s P. Klváčkem), 2004 Společná výstava OKAMŽIK, Café bar Sedm Tábor (s P. a P. Klváčkovými, V. Laštovičkou a M. Zíkovou)
  • 2005 Společná výstava bar Vdova Tábor (s V. Laštovičkou a M. Zíkovou)
  • 2006 Společná výstava, Divadelní kavárna (Tábor) (s M. Zíkovou), 2008 OBRAZY-ODRAZY, bar MP7 Tábor, první samostatná výstava (+ prezentace nové knihy básní UIKA od V. Sýkory)
  • 2009 Výstava OBRAZY – ODRAZY, samostatná výstava (+ prezentace nové knihy básní UIKA od V. Sýkory), Čajovna / Rolnička, Soběslav
  • 2010 Výstava obrazů, galerie Bastion v Táboře, samostatná výstava, 2013 Výstava OBRAZY – ODRAZY, Kavárna Retro & Art – Atelier Umauma, Tábor

https://www.pokornatvorba.cz/


taboraci-sobe