Digitální knihovna KRAMERIUS

2. 5. 2019  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Nezařazené

Kramerius – digitalizované dokumenty Husitského muzea

Pokud máte potíže se zobrazením stránky, zkuste ji otevřít v jiném www prohlížeči nebo vymazat cookies.

Tábor

roky vydání: 1874-1884, 1886-1887, 1889-1903, 1907-1940

Nový Tábor

roky vydání: 1870 (číslo 1, 2)

Táborský kraj (vycházel místo Tábora)

roky vydání: 1903-1907

Staré i nové zvěsti ze Soběslavě i okolí

roky vydání: 1905-1916, 1933-1934

Věstník jihočeských museí

roky vydání 1910-1913

 

Co je Kramerius?

Kramerius je digitální knihovna, která zpřístupňuje kulturní dědictví v digitální podobě. Základem je open-source program na bázi licence GNU GPL, který slouží pro prezentaci dokumentů na lokálních sítích a internetu. Každá instituce, která zveřejňuje své digitalizované dokumenty v systému Kramerius, používá svou vlastní instalaci tohoto programu. K dispozici je i jednotné uživatelské rozhraní Krameria nebo národní agregátor digitálních knihoven ČDK – Česká digitální knihovna, které paralelně umožňují přístup k digitalizovaným dokumentům v knihovnách.

 

Veřejné a neveřejné digitalizované dokumenty

Přístup ke zdigitalizovanýcm dokumentům je omezen autorskými právy.

Neveřejná díla chrání autorský zákon (mohou být veřejně přístupná 50 let od vydání a 70 let od smrti autora či spoluautora, u periodik a děl neznámých autorů 70 let od vydání). Tato díla je možné si prohlédnout v systému Kramerius ve studovně instituce, která daný dokument vlastní.

Veřejná díla nejsou autorsky chráněna – to znamená, že uplynula doba, po kterou se na ně vztahoval autorský zákon, a mohou být volně zpřístupněna. Tyto dokumenty jsou k dispozici on-line přes webové rozhraní v systému Kramerius.

 

Práce v systému Kramerius

Horní část obrazovky obsahuje fulltextové vyhledávání a možnost rozšířeného vyhledávání dle více kritérií. Nápověda zobrazí možnosti práce s Krameriem, přihlášení a registrace není v současnosti vyžadována. Systém Kramerius lze používat v české nebo anglické jazykové verzi.

kramerius-napoveda-1

Po vyhledání požadovaného dokumentu se v levé části rozbalí stromová struktura s ročníky a jednotlivými čísly periodik. V horní části se zobrazí náhledy stránek a hlavní pole slouží k prohlížení a čtení.

kramerius-napoveda-2

Dokumenty je možné tisknout (formát A3, A4 nebo výběr), stáhnout (v rozsahu 1 strany v plném rozlišení) nebo vygenerovat vybrané strany jako PDF. Zobrazení URL lze použít jako záložku pro přímý přístup k dokumentu z externích aplikací.

kramerius-napoveda-3