Digitální knihovna KRAMERIUS
Kramerius – digitalizované dokumenty Husitského muzea
Pokud máte potíže se zobrazením stránky, zkuste ji otevřít v jiném www prohlížeči nebo vymazat cookies.
roky vydání: 1874-1884, 1886-1887, 1889-1903, 1907-1940
roky vydání: 1870 (číslo 1, 2)
Táborský kraj (vycházel místo Tábora)
roky vydání: 1903-1907
Staré i nové zvěsti ze Soběslavě i okolí
roky vydání: 1905-1916, 1933-1934
roky vydání 1910-1913
Co je Kramerius?
Kramerius je digitální knihovna, která zpřístupňuje kulturní dědictví v digitální podobě. Základem je open-source program na bázi licence GNU GPL, který slouží pro prezentaci dokumentů na lokálních sítích a internetu. Každá instituce, která zveřejňuje své digitalizované dokumenty v systému Kramerius, používá svou vlastní instalaci tohoto programu. K dispozici je i jednotné uživatelské rozhraní Krameria nebo národní agregátor digitálních knihoven ČDK – Česká digitální knihovna, které paralelně umožňují přístup k digitalizovaným dokumentům v knihovnách.
Veřejné a neveřejné digitalizované dokumenty
Přístup ke zdigitalizovanýcm dokumentům je omezen autorskými právy.
Neveřejná díla chrání autorský zákon (mohou být veřejně přístupná 50 let od vydání a 70 let od smrti autora či spoluautora, u periodik a děl neznámých autorů 70 let od vydání). Tato díla je možné si prohlédnout v systému Kramerius ve studovně instituce, která daný dokument vlastní.
Veřejná díla nejsou autorsky chráněna – to znamená, že uplynula doba, po kterou se na ně vztahoval autorský zákon, a mohou být volně zpřístupněna. Tyto dokumenty jsou k dispozici on-line přes webové rozhraní v systému Kramerius.
Práce v systému Kramerius
Horní část obrazovky obsahuje fulltextové vyhledávání a možnost rozšířeného vyhledávání dle více kritérií. Nápověda zobrazí možnosti práce s Krameriem, přihlášení a registrace není v současnosti vyžadována. Systém Kramerius lze používat v české nebo anglické jazykové verzi.
Po vyhledání požadovaného dokumentu se v levé části rozbalí stromová struktura s ročníky a jednotlivými čísly periodik. V horní části se zobrazí náhledy stránek a hlavní pole slouží k prohlížení a čtení.
Dokumenty je možné tisknout (formát A3, A4 nebo výběr), stáhnout (v rozsahu 1 strany v plném rozlišení) nebo vygenerovat vybrané strany jako PDF. Zobrazení URL lze použít jako záložku pro přímý přístup k dokumentu z externích aplikací.