חבקי אותי (chabky oty) – Obejmi mě – Обійми мене

1. 11. 2022  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - koncerty

14. 11. 2022 | 19:00 | Divadlo Oskara Nedbala Tábor| koncert

MICHAL CHAGAJ FORŠT & TATELOSHN

info a vstupenky >>>

Ve spolupráci s DON pořádá Husitské muzeum a spolek Hadasa. Koncertu předchází pietní akt u pamětní desky obětem šoa z Táborska ve vestibulu ZŠ B. Bolzana v Táboře na Parkánech.

Proč se kapela jmenuje Tateloshn?

Mame-lošn znamená v jidiš-tajč mateřština, doslova mámin jazyk. A tate-lošn znamená tátův jazyk. Protože všichni máme přece jednoho tátu: toho Tatejnu ziser, tatíčka sladkého požehnaného na nebesích. Pokoušíme se najít cestu k srdcím posluchačů naší společnou řečí, kterou je hudba a zpěv. A snad tak nalezneme společně i cestu k Němu.

Kapela hraje vlastní styl – JEWorld Music. Jedním ze vzorů kapely je tvorba „židovského Maurice Chevaliera“, jak byl přezdíván slavný americký zpěvák a kabaretiér Aaron Lebedeff. Repertoár tvoří také vlastní úpravy především izraelské a americké židovské populární, folkové a jazzové hudby jakožto i reminiscence na hudbu zaniklých východních štetlů – klezmeru. Vše je prolnuto názvuky synagogální hudby jako prvotního hudebního zdroje. Členy kapely Tateloshn jsou vynikající klasičtí i jazzoví sóloví hráči.

Chybělo maličko, aby tu po židovských obyvatelích nezůstala ani vzpomínka. i jejich sousedé totiž měli zmizet, ať mluvili česky, slovensky, polsky nebo německy, protestanti, katolíci či pravoslavní či bez vyznání. Nevešli se do té “správné” kolonky Čističů národa. Naštěstí všechny vzpomínky nezahynuly. A nezmizeli zcela ani ti, kteří nesou tradici Mojžíšovu tisíciletími. Naslouchejme písním druhých a buďme pozorní  k jejich životu. Vždyť všichni máme jednoho Tátu na nebeských výšinách. Jen cesty k němu nalézáme různé. A v tom je ta krása volby. Chraňme ty stezky.

Kantor Michal Chagaj Foršt