Líheň

11. 10. 2022  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce, Archív - koncerty

26. 11. 2022 | 18:00 | gotický sál | akce – koncert

Elektronické didgeridoo Ondřeje Smeykala v doprovodu promítaných obrazů mechanicko rozpíjivých, performera Petra Nikla.

Ondřej Smeykal a Petr Nikl. Hudebník a výtvarník. Dvě výrazné osobnosti světa umění spojily své síly i talent v projektu příznačně nazvaném Líheň. Na fenomenální umělecké vystoupení postavené na dialogu světla a zvuku zve Husitské muzeum do slavnostních prostor gotického sálu poslední listopadovou sobotu.

Ondřej Smeykal a Petr Nikl spolupracují v různých obměnách více než jednu dekádu. Nyní ale nabízejí veřejnosti soliterní soustředěný projekt, který je potěchou stejně pro uši jako pro oči. Nejde však o pouhý součet samostatných uměleckých projevů různých odvětví. Spojením imaginativní světelné projekce a originálního pojetí hry na tradiční australský nástroj vzniká zcela nový fenomén vymykající se dosavadním žánrům a kolonkám. Za použití autorských malířských technik nechává Petr Nikl rozehrát na projekčním plátně neopakovatelné fantaskní příběhy tvarů a barev. Projekci doprovází Ondřej Smeykal na didgeridoo, které se v jeho podání proměňuje v organický, až futuristický znějící syntezátor, přičemž technické a technologické prvky nejsou samoúčelné, ale stávají se rozehraným protipólem lidské organické tvořivosti.

Projekt Líheň uvádí Husitské muzeum v sobotu 26. listopadu od 18 hodin v gotickém sále Staré radnice. Vstupenky lze koupit v předprodeji v pokladně muzea za 230 korun. Studenti či senioři mají vstupné snížené v hodnotě 190 Kč. Na místě v den konání budou vstupenky k mání za 270/230 Kč.

Kateřina Nimrichtrová

Projekt Líheň

Vstupné: v předprodeji 230/190 Kč, na místě 270/230  Kč