Ludmila Pavlovna Laptěva (1926 – 16. 5. 2016)
Od našich vědeckých přátel a kolegů z Institutu slavistiky Ruské akademie věd v Moskvě přišla v těchto dnech smutná zpráva. Jen několik měsíců před svými devadesátými narozeninami zemřela 16. 5. 2016 vynikající historička Ludmila Pavlovna Laptěva.
Přední odbornice na starší české dějiny se velmi zasloužila o jejich popularizaci již v bývalém Sovětském svazu. Vydávala výběry z pramenů, překládala klíčové texty, vychovávala žáky a následovníky. Ve svém vlastním výzkumu se zaměřovala především na husitství a s ním spjaté osobnosti Jana Husa nebo Petra Chelčického. Také se zabývala zájmem předrevoluční ruské vědy, zejména badatelů z 19. století, o českou kulturu.
S Husitským muzeem v Táboře udržovala prof. Laptěva dlouhodobé přátelské vztahy. Do Tábora přijížděla na konference a přispívala do sborníku Husitský Tábor. V roce 2004 se zúčastnila ještě osobně VI. husitologického sympózia v Táboře, přispěla i do poslední odborné publikace – kolektivní monografie o Janu Husovi, kterou Husitské muzeum vydalo v loňském roce v řadě supplement Husitského Tábora.
Ludmila Laptěva patřila k lidem, kteří usilovali o vzájemné poznání historických tradic, prosazovala zásady přátelské spolupráce na vědeckém a kulturním poli. Čest její památce.