Marie Michaela Šechtlová: grafika, malba, kresba
16. 2. – 8. 5. 2022 | Galerie Stará radnice| výstava
Vernisáž: 15. 2. 2022 v 17 hodin
Komentované prohlídky: 17. 3. a 12. 4. 2022 od 16 hodin
Možná, že tak ji ještě neznáte. Marie Michaela Šechtlová slaví letos významné jubileum a Husitské muzeum v Táboře připravilo ojedinělou výstavu napříč její celoživotní tvorbou. Přijměte pozvání do kouzelného světa jejích grafik, kreseb, maleb i inovativních soutisků a slepotisků. A navštivte Alenku v její říši za zrcadlem…
„Výstava představuje průřez celou tvorbou včetně nejnovějších koláží na téma ‚Alenka v říši divů‘. Tak nejspíš Táboráci Marii M. Šechtlovou vůbec neznají a může to být pro ně milé překvapení,“ říká spoluautorka výstavy Lenka Zajícová.
Marie M. Šechtlová je známa mezi českými i zahraničními sběrateli a znalci grafiky především jako autorka půvabných a technicky dokonalých hlubotiskových novoročenek a knižních značek. Vedle těchto oblíbených leptů a mezzotint budou však na výstavě k vidění také cykly velkoformátových grafických listů, leptů, litografií i kompozičně inovativních soutisků a slepotisků. Chybět nebude ani malířská tvorba umělkyně, ať jde o starší malby, parafrázující kompozice Mistra Theodorika, nebo novější obrazy z cyklu věnovaného stromům, jejich vznešenosti, anatomii a expresivní struktuře jejich kůry. Logickou součástí výstavy jsou i kresby, které v tvorbě Marie M. Šechtlové překračují význam pouhých přípravných studií ke grafickým listům a malbám. V několika vitrínách se diváci seznámí také s knižní tvorbou Marie M. Šechtlové. Mezi pěti desítkami titulů, které vyšly z jejího ateliéru, jsou jak knihy pro děti, tak běžná užitková literatura, ale i sběrateli vyhledávané bibliofilské tisky s originálními grafickými přílohami. Několika exponáty připomeneme i pro Šechtlovou málo typickou keramickou tvorbu.
„K výstavě chystáme samozřejmě i doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na dvě komentované prohlídky, z nichž jedna se uskuteční v den autorčiných narozenin,“ doplnila Lenka Zajícová.
Svůj talent formovala Marie Michaela Šechtlová nejprve v ateliéru prof. Václava Kytky na pražské Střední odborné škole výtvarné (Výtvarná škola Václava Hollara) a poté v ateliéru ilustrace a užité grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde pracovala pod vedením profesora Zdeňka Sklenáře a jeho asistenta, grafika Jiřího Anderleho. Tato skvělá umělecká průprava spolu s vitalitou a pracovitostí jí vlastní dala vzniknout rozsáhlému dílu, které bude pro mnohé svojí různorodostí, zjitřenou citovostí a současně technologickým novátorstvím překvapením.
Výstava, kterou připravilo Husitské muzeum v Táboře k životnímu jubileu Marie Michaely Šechtlové, chce představit její umělecký přínos nejen městu, s nímž spojila svůj život, ale celé české výtvarné kultuře posledních desetiletí. Na výstavu naváže autorčina monografie obsahující výběr jejího celoživotního díla.
Ivo Binder, kurátor výstavy
Kateřina Nimrichtrová