Mezinárodní den archeologie 2017

3. 10. 2017  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Archív - akce

7. října 2017, sraz v areálu hotelu Dvořák (nádvoří bývalého pivovaru) ve 14 hodin

Mezinárodní den archeologie oslaví Husitské muzeum se čtrnáctidenním předstihem. Společně se Sobotníky se rozloučíme i s expozicí Život ve středověku a Táborský poklad.

Říjnová vlastivědná vycházka se promění v důstojnou oslavu mezinárodního dne archeologie.  Termín se posouvá z třetí soboty na první, a to právě z důvodu chystané kompletní rekonstrukce Kotnova a Bechyňské brány a rušení expozice Táborský poklad. „V podobě, jaká ji známe teď, už nebude nikdy k vidění,“ sdělil k unikátní expozici složené z jednoho z  nejvýznamnějších nálezů z jagellonského období na našem území archeolog Husitského muzea František Janda. Stejně tak expozice v prostorách Bechyňské brány se po rekonstrukci objektu dočká zásadní proměny. „Počítáme zde s několika tematickými okruhy, které by měly mapovat historii Tábora od pravěku až po rok 1648. S některými sbírkovými předměty z Táborského pokladu i ze stávající expozice se však návštěvníci znovu setkají,“ dodal František Janda. Bechyňská brána se otevře pro veřejnost v roce 2019. Do té doby bude v provozu pouze vyhlídková věž Kotnov.

Průvodci po obou končících expozicích budou archeologové Husitského muzea. Muzejní pedagožka ve spolupráci s archeologem Jiřím Bumerlem připravila speciální program pro děti, které čeká archeologické pískoviště a dobrodružná honba za pokladem.

Kotnov a Bechyňská brána budou tento den pro veřejnost otevřeny od 9 do 18 hodin.

Plakát ke stažení