Mezinárodní den muzeí

11. 5. 2017  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Archív - akce

18. května 14 – 19 hodin

Přijďte si do muzea pro svůj drahokam! Tématem letošního Mezinárodního dne muzeí a galerií v Husitském muzeu v Táboře je člověk a příroda. Návštěvníky čeká recitál Dáši Andrtové Voňkové, komentované prohlídky výstavy Drahokamy pro Karla IV., představení nové monografie Františka Peterky, program pro děti a především rýžování rutilu a hledání českých granátů.

Program odstartuje 18. května ve 14 hodin před budovou Husitského muzea, kde si zájemci budou moci vyzkoušet rýžování. Když budou mít štěstí, odnesou si domů lesklý rutil. V gotickém sále se návštěvníci setkají s geofyzikem Jiřím Šindelářem, který je provede po výstavě Drahokamy pro Karla IV. Pro děti jsou připraveny hravé pracovní listy. Zlatým hřebem programu je hledání českých granátů ve štěrkopísku.

V 16 hodin začíná beseda s vedoucím nejstaršího výzkumu ametystové žíly v Evropě, který se prováděl v krušnohorském Ciboušově, RNDr. Františkem Skřivánkem.

Malý recitál Dagmar Andrtové Voňkové je připraven na 17. hodinu. Téma Člověk a příroda reflektuje také nová monografie Františka Peterky, neboť příroda byla tomuto akademickému malíři, grafikovi a ilustrátorovi největší inspirací. Knihu představí osobně autor textu RNDr. Pavel Trpák.

Na besedu s doktorem Skřivánkem tematicky naváže v 18 hodin opět Jiří Šindelář s komentovanou prohlídkou výstavy. Drahokamy mohou zájemci lovit až do 19. hodiny, kdy se brána muzea uzavře.

HMT Mezinárodní den muzeí 2017program