MUSAIONFILM Tábor 2017 aneb tajemství českých dějin v muzejních filmech

10. 3. 2017  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce

Komentovaná projekce z přehlídky muzejních filmů MUSAIONFILM

To nejlepší z muzejní filmové produkce můžete vidět na konci dubna také v táborském kině. Nejen prostřednictvím výstav a exponátů nebo tištěných publikací umí totiž muzea zpřístupňovat poznání českých dějin. Chcete zjistit, jak šikovní filmaři se najdou mezi zaměstnanci českých muzeí a galerií? Filmová díla vzešlá z jejich rukou a inspirovaná jejich činností se každoročně představují na festivalu MUSAIONFILM, jenž pořádá Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Výběr nejlepších muzejních snímků, jež mají co říci ke klíčovým okamžikům českých dějin, přiváží do Tábora hlavní organizátor festivalu a dlouholetý pracovník uherskobrodského muzea Mgr. Aleš Kapsa.  Zasvěceně provede diváky nejen světem muzejníků a filmového umění, ale zejména ukáže, co všechno dokáží představená filmová díla prozradit o tajemstvích naší národní historie.

Projekci doprovázenou komentářem Aleše Kapsy uvede Husitské muzeum ve spolupráci s TZMT v kině Svět 25. dubna 2017.

Od 10:00 se bude konat představení pro školy, od 17:00 otevřené představení pro veřejnost. Vstupenky pro školy 20 Kč za osobu a pro veřejnost 40 Kč za osobu lze zakoupit v kině Svět.

Plakát ke stažení

FILMY, KTERÉ UVIDÍTE

Civitas Carolina02Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. (M2016) 3:14

Reportáž realizace výstavy k jubileu Otce vlasti v r. 2016

Období: 14. stol.

Příprava hlavní výstavy roku v Národním technickém muzeu v Praze. Co všechno jí předchází? Pozvání k návštěvě nové výstavy Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV. (12. 5. 2016 – 19.2. 2017)​, která Vás zavede do prostředí středověké stavební huti.

Přihlašovatel: Národní technické muzeum.

HD-16-9.Still019Jan Hus (čestné uznání M2015) 9:25

Animovaná umělecká zkratka významné osobnosti české historie.

Období: přelom 14. a 15. století.

Animovaný film Jan Hus vznikl u příležitosti profilové výstavy „Jan Hus 1415/2015“, uspořádané v Husitském muzeu v Táboře v roce 2015. Jeho určení je však mnohem širší než jako doprovodný výstavní program. Přibližuje život velké postavy českých dějin netradiční, vizuálně působivou formou. Představuje církevního reformátora jinak, než jak ho známe z učebnic a odborných publikací, ačkoli využívá současných poznatků historické vědy. Zaměřuje se především na dětské a mladé publikum. Sám Hus vypráví nejen vlastní životní osudy, ale filmovou řečí vyjadřuje podstatu svých učení a názorů, o něž se střetl s katolickou církví.

přihlašovatel: Husitské muzeum v Táboře; obrazový formát: 16:9; stopáž: 12:07:00 AM min.; rok výroby: 2015; výrobce: Jan Míka – Filmofon; námět: PhDr. Zdeněk Vybíral, Ph.D.; scénář: Jan Míka; režie: Jan Míka; kamera: Jan Míka; zvuk: Miroslav Šmilauer – Studio Spálená; autor komentáře: Jan Míka, Zdeněk Vybíral; slovní doprovod mluví: Ivan Trojan; střih: Jan Míka; spolupráce: Josef Makoč, Zdeněk Vybíral; střihový software: Jan Míka;

HD-16-9.Still038Karlova válka
(M2013) 15:40

Poetický obraz vztahu dvou mladých lidí uprostřed 1. svět. války vyprávěný přes dopisy a pohlednice, jež si zasílali. Dokument z pohlednic, dopisů Karla Ošmery Františce Fialové za I. svět. války.

Období: 1. svět. válka.

přihlašovatel: Petr Baran; obrazový formát: 16:9; stopáž: 15:40 min.; rok výroby: 2011; výrobce: Petr Baran; námět: Petr Baran; scénář: Petr Baran; režie: Petr Baran; kamera: Petr Baran; zvuk: Petr Baran; střih: Petr Baran; střihový software: Avid Liquid;

HD-16-9.Still067Nehodni žití (hlavní cena Černý Janek 2012) 17:45

Cikánský tábor Lety u Písku (historie romského etnika). Úvodní program pro návštěvníky památníku cikánského tábora v Letech u Písku.

Období: 2. svět. válka.

Přihlašovatel: Václav Hron; formát: 16:9; stopáž: 17:36; rok výroby: 2011; výrobce: AFD Praha; námět: Vojtěch Kyncl; scénář: Vojtěch Kyncl; režie: Václav Hron; kamera: Václav Hron; zvuk: Petr Čapek; autor komentáře: Vojtěch Kyncl; slovní doprovod mluví: Otakar Brousek; spolupráce: poděkování prof. Adlerovi; střih: Václav Hron.

HD-16-9.Still104Cesta prezidenta Beneše do Moskvy (M2007) 17:00

Období: 2. svět. válka.

přihlašovatel na Musaionfilm 2007: Národní muzeum Praha; rok výroby: 2007

Film „Cesta prezidenta Beneše do Moskvy“  představuje unikátní a dosud prakticky neznámý filmový záznam dokumentující cestu Edvarda Beneše do Moskvy na sklonku roku 1943 k podpisu spojenecké smlouvy se Sovětským svazem. Filmový záznam uložený v Archivu Národního muzea podrobně dokumentuje tuto velmi diskutovanou událost československých moderních dějin, včetně méně známých okolností této mise –  jednání čs. prezidenta s perským šáhem Rézou Páhlavím nebo jeho setkání s Ch. de Gaullem a W. Churchillem.

výrobce: Česká televize; námět: Libor Jůn; scénář: Miloslav Kučera; režie: Miloslav Kučera; kamera: Libor Hlavatý; zvuk: Václav Vaněček; střih: Miroslav Pergl;

musaionfilm