Od sklepa po půdu

5. 6. 2024  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Akce, Aktuality, Mimořádné prohlídky

11. 7. |  15. 8. |  21. 8. |  5. 9. vždy od 17 hodin

Chcete se podívat do míst, kam se běžný návštěvník nedostane?   Vydejte se s průvodci Husitského muzea na mimořádné prohlídky Staré radnice. Ve středověkém sklepě to začne a skončí až u hodinového stroje v samotné věži.

Kdo se podílel na stavbě gotické stavby s druhým největším sálem v Čechách? Kam a kdy se stěhoval táborský orloj? K čemu sloužil mazhaus kdysi a co v něm můžeme vidět dnes? Jak a proč se budovaly pod městem sklepy a kdy došlo k jejich propojení v dnešní vycházkovou trasu? Proč se v gotickém sále budovalo patro a kdy se zase pokorně bouralo, aby se palác dostal do původního stavu? Kde se vystavovaly první exponáty muzea založeného v roce 1878? A jak to vypadá na radniční půdě a ve věži? Odpovědi na tyto otázky, ale ještě mnohem více se dozvíte na čtyřech mimořádných prohlídkách, které si muzeum připravilo pro návštěvníky na tuto letní sezonu.

„Každoročně zaznamenáváme velký zájem o prohlídku krovů Staré radnice, kterou jsme dosud nabízeli pouze v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Proto jsme se rozhodli, že naši nabídku mimořádných prohlídek rozšíříme a seznámíme návštěvníky s celou budovou,“ říká vedoucí oddělení programů a expozic Kateřina Nimrichtrová.

Text pro průvodce připravily muzejní historičky Jitka a Lenka Vandrovcovy: „Budova Staré radnice je sama o sobě velice zajímavá a má návštěvníkům co nabídnout. V útrobách národní kulturní památky můžeme obdivovat zručnost a um našich předků.“

Kapacita prohlídek je omezena, proto je třeba se na jednotlivé termíny objednat na tel. čísle 774 059 263. Vstupné činí 130 korun, pro studenty a důchodce 100 korun. Dobře se oblečte, protože v podzemí je zima, a obujte vhodné boty, aby se vám dobře stoupalo až na samý vrchol.

Plakát ke stažení