Nová expozice Blatského muzea

13. 6. 2017  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Nezařazené

Smrčkův dům v Soběslavi se po třech letech opět otevřel veřejnosti, a to 23. června 2017 v rámci již 6. noci v Blatském muzeu. Zahájena byla nová expozice „Život na Blatech a Kozácku“ v kompletně zrekonstruovaném objektu na náměstí Republiky.

Expozice věnovaná tradičnímu životu ve zdejší krajině a jedinečným blatským lidovým krojům představuje nejrozsáhlejší ucelenou etnografickou expozici v jižních Čechách.

Národopisná expozice byla v objektu prezentována již od začátku 70. let 20. století, v posledním desetiletí proběhly její dílčí úpravy. Nyní je otevřena zcela nová expozice, jejíž součástí jsou i dvě rozměrná diorámata. Jedna místnost se proměnila ve světnici blatského statku, druhé dioráma zobrazuje Blatskou náves s krojovanými selkami.   Další sály jsou zaměřeny na lidová řemesla, architekturu a umění, jakož i na tradiční zemědělství a těžbu rašeliny. Důraz je kladen na autentické exponáty vybrané z bohatých muzejních sbírek. Expozice nabízí také videoprojekci  představující zvykoslovný rok. Pro nejmenší návštěvníky vznikla speciální tematická herna, v níž si mohou pohrát anebo třeba poležet na peci.

Kromě nové expozice byla zahájena také dlouhodobá výstava Krajina Táborska ve výtvarném umění, která prezentuje obrazy regionálních autorů od Františka Líbala,  přes Josefa Kiliana, Richarda Laudu, Otu Bubeníčka až po osobité táborské krajináře Karla Valtera a Bohuslava Lamače, a také sezónní výstava fotografií Petra Mareše „Táborsko“. Výstava doprovázející vydání stejnojmenné knihy ukáže táborský region pohledem mladého fotografa, jehož snímky navíc zdobí i novou etnografickou expozici.

muzejni_noc_sobeslav_20173 muzejni_noc_sobeslav_201712 muzejni_noc_sobeslav_20172 muzejni_noc_sobeslav_20171