Srpen 1968 a příslušníci SNB v Táboře

14. 2. 2018  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - přednášky

Čtvrtek 22. 3. 2018 od 17:00, přednáškový sál Státního okresního archivu Tábor, Na Parkánech 1623 (bezbariérový přístup z ulice Palackého).

Přednáší PhDr. Daniel Povolný, Ph.D. z Vojenského historického ústavu v Praze.

Pořádá Husitské muzeum ve spolupráci se SOkA Tábor a Společností pro zachování husitských památek.

Vstup zdarma.

Při okupaci Československa v noci na 21. 8. 1968 lidé spoléhali na čs. ozbrojené síly. ČSLA ovšem dostala rozkaz zůstat v kasárnách a nic proti armádám Varšavské smlouvy nepodnikat. Příslušníci SNB se tak stali jedinými, kteří se mohli se služebními zbraněmi pohybovat po ulicích a chránit zdraví a majetky svých spoluobčanů nejen před svévolí cizích vojáků, ale i před kriminálními živly, jež se ani v této době zcela nevzdaly své činnosti.

Jak vypadala služba ochránců pořádku v Táboře i na jihu Čech, a do jakých dramatických událostí se tamní příslušníci dostali, se dozvíte v této přednášce.

plakát ke stažení…