Temná komora? Žádný strach!

11. 3. 2022  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Archív - lektorské programy

Fyzika a umění. Že to nejde dohromady? Naopak! Někdy mají k sobě blíž, než si myslíte. Nový galerijní program Husitského muzea, připravený k výstavě fotografických obrazů tvořených prostřednictvím Camery Obscury (také dírkové komory, temné komory), vás o tom přesvědčí. Autorem uměleckých fotografií je Pavel Talich, který vám osobně představí fungování Camery Obscury a společně s ním si budete moci sami vytvořit vlastní fotografický obraz.

Výstava se jmenuje „Vlastní cestou“ a i my si zkusíme vyjádřit, co to pro nás znamená. Třeba pohybem, hudbou či vlastní kresbou. Zamyslíme se, jak autor vidí svět kolem nás a jaká témata ve svých obrazech ukazuje. Umění je fajn, ale také nás bude zajímat, jak tyhle zvláštní a trochu tajemné snímky vznikají.  Jak se obraz přenáší a proč je vzhůru nohama? Co je třeba udělat, aby z expozice vznikla fotografie?  Přijďte, budeme si trošku povídat, ale daleko víc prožívat, vnímat a tvořit.

Pro žáky 3. – 5. ročníků ZŠ. Doba trvání 120 minut.

Vzdělávací oblast: Umění a kultura, Člověk a jeho svět

Vzdělávací obor, tematický okruh: Výtvarná výchova, Rozmanitost přírody

Vzdělávací obsahy, učivo: rozvíjení smyslové citlivosti, uplatňování subjektivity, ověřování komunikačních účinků, látky a jejich vlastnosti

Metody práce: výklad, dialog, dramatizace, Orffovy nástroje, výtvarné vnímání, tvorba (parafráze, vlastní výtvarné vyjádření), metody emocionálního a racionálního osvojování, metody názorně demonstrační a praktické (model camery obscury, expozice a vyvolání snímku)

PROSÍME, ABY SI ŽÁCI PŘED PROGRAMEM NAINSTALOVALI DO SVÝCH MOBILŮ APLIKACI WORD CLOUD. (nemusí všichni, stačí 4 – 6 žáků)

(https://play.google.com/store/apps/details?id=ice.lenor.nicewordplacer.app&hl=cs&gl=US)

Cena je 30 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma. Na programu spolupracuje sám autor, proto jej nabízíme pouze ve třech termínech: 28. dubna, 10. května a 1. června, dopoledne i odpoledne. Rezervujte na tel. čísle 734 570 334 nebo mailem na nimrichtrova@husitskemuzeum.cz.