TEODOR BUZU | DOTEKY ČASU

3. 5. 2021  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív – výstavy

Galerie Ambit, nám. Mikuláše z Husi 44 | Galerie U Radnice (Město Tábor), Martínka Húsky 54 | 6. 5. – 22. 7. 2021

Výstava k životnímu jubileu táborského umělce s moldavskými kořeny.

Galerie Ambit Galerie U radnice
malby na hedvábí a porcelán obrazy a kresby
úterý–neděle | 10–12 / 12.30–17 pondělí–neděle | 10–12 / 13–17

Něžný barbar Teodor Buzu vystaví svoje díla U Radnice a v Galerii Ambit

Propojení nebo také souznění. To by mohlo být mottem unikátního projektu nepřehlédnutelného táborského umělce moldavského původu, který sám sebe rád nazývá něžným barbarem. Teodor Buzu slaví kulatiny a kromě dvojité výstavy s názvem Doteky času si nadělil i novou monografii.

„Myslím, že to je v Táboře vůbec poprvé, co bude jeden umělec vystavovat hned ve dvou galeriích najednou. Budu „sedět na dvou židlích,“ žertuje na svůj účet muž, který se považuje za realistu věřícího na zázraky. Výstava, která tematicky propojí Galerii U Radnice s novým výstavním prostorem v bývalém augustiniánském klášteře, se ponese v duchu souznění. Návštěvníci budou mít možnost porovnat starší díla se současnou tvorbou. „Nejde o kontrast, ale o souznění. Protože v umění neexistuje progres. V umění můžeme jít jen do hloubky,“ vysvětluje Teodor Buzu.

Prostory obou galerií dokonale zapadají do Teodorova záměru. Nejde jen o souznění starších a současných děl. K propojení dochází i mezi různými technikami a formáty. Doteky času působí na návštěvníka stejně jako na umělce. „Co je to obraz? Je to okamžik prožitku v určitém čase. A když si prohlížím jakýkoli svůj obraz, automaticky se dostanu do doby, kdy jsem ho tvořil,“ vysvětluje Buzu, co se ukrývá pod názvem výstavy.

U Radnice budou vystaveny obrazy a kresby, Galerie Ambit ožije malbou na hedvábí a na porcelán.

Část výstavy je věnována nedávno zesnulému táborskému básníkovi, cestovateli a hudebníkovi Lumíru Slabému, kterému tak chce Teodor Buzu vzdát hold. V galerii U Radnice bude vystaveno několik ilustrací ke knize Lumírových básní.

TBuzu-Doteky-casu_nahled_m