Výstava Hradní zříceniny jižních Čech

21. 12. 2015  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Archív – výstavy

Stará radnice 27. 11. 2015 – 30. 1. 2016

Jak mohl vypadat hrad Šelmberk v době svého největšího rozkvětu? Chcete se podívat na Helfenburk z výšky? Pak se přijďte podívat na putovní výstavu o hradních zříceninách jižních Čech. Expozice je doplněna o modely a letecké záběry hradů a kreseb V. J. K. Bouška.

Výstavní panely zachycují necelé tři desítky hradních zřícenin Jihočeského kraje, které připravilo územní odborné pracoviště NPÚ v Českých Budějovicích. Ze sbírky Husitského muzea jsou na výstavu vybrány detailně propracované kresby hradů s legendami a náčrty „ideálních“ konstrukcí táborského učitele Václava Josefa Klementa Bouška (1864 – 1945). Součástí výstavy jsou modely hradů Šelmberk, Landštejn, Osule, Vítkův Hrádek, Dívčí Kámen, Helfenburk. Na panelech pak uvidíte všeobecně známé hrady (např. Kozí Hrádek, Helfenburk, Dívčí Kámen aj.), jiné méně významné, či téměř zapomenuté (např. Fuglhaus, Křikava, Poděhusy aj.).