Táborský triptych: Jistebnický kancionál

6. 6. 2022  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - koncerty

14. 6. 2022 | 18:00 | kostel Narození Panny Marie | Tábor

Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble pod vedením Barbory Kabátkové přednese liturgické zpěvy a písně z unikátní rukopisné památky českého jazyka a husitské zbožnosti zvané Jistebnický kancionál (Knihovna Národního muzea sign. II C 7).

Prvním koncertem letošního cyklu Táborský triptych je téma pro Tábor nadmíru přitažlivé, a sice program z liturgických zpěvů a písní Jistebnického kancionálu, světově unikátní rukopisné památky husitské doby. V tomto hudebním sborníku se setkávají válečné písně, např. nejznámější Ktož jsú boží bojovníci, s celou řadou méně známých ale neméně významných bohoslužebných zpěvů v unikátním převodu do českého jazyka. Provedení vybraného programu s Jistebnického kancionálu se ujme špičkový ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble. Šest zpěvaček, z nichž každá rozvíjí svou sólovou kariéru, zde pod vedením Barbory Kabátkové spojuje své hlasy do jiskřivého chóru, aby posluchače na okamžik přenesly do první poloviny 15. století v Čechách.

Při bližším prostudování pramene … jsem pochopila, že podstata Jistebnického kancionálu není v těch několika revolučních písních husitského hnutí, které jsou v populárně naučné literatuře nejčastěji zmiňovány, ale v křehkosti člověka počátku 15. století, který toužil po obnově církve, k dokonalému pochopení Písma svatého. (Barbora Kabátková, umělecká vedoucí Tiburtina Ensemble)