Heydrichiáda

28. 6. 2023  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Pro II. stupeň ZŠ

Anotace:  Program reflektuje dramatické události II. světové války, která se zásadně vepsala do historie Československa. Jaké byly následky heydrichiády a jak ji hodnotíme z dnešního pohledu? Co následovalo bezprostředně po akci, kdo zradil a kdo zahynul při německém zásahu v kostele sv. Cyrila a Metoděje? Jaké byly osudy  některých ze 156 obětí táborského popraviště včetně nejmladšího popraveného, teprve sedmnáctiletého studenta příbramského gymnázia Antonína Stočese, jehož příběh se stal předlohou pro povídku Vyšší princip z Drdovy Němé barikády?

Program využívá metod zážitkové pedagogiky, dramatické výchovy a genius loci místa realizace (bývalý klášter sloužil v době protektorátu jako vězení, pro veřejnost přístupné je několik autentických cel)

Vzdělávací oblast: Člověk a společnost

Vzdělávací obor: Dějepis

Učivo: I. světová válka a její politické, sociální a kulturní důsledky

Metody práce: výklad, prezentace, skupinová výuka, dramatizace, exkurze do cel bývalého augustiniánského kláštera, kde byli v době Heydrichiády vězněni někteří z popravených.

Doba trvání: 90 – 120 minut

Skupinu je nutné  předem objednat (nimrichtrova@husitskemuzeum.cz, tel. 381252242 nebo 734 570 334). Lektorské programy lze realizovat ve všedních dnech nezávisle na otevírací době muzea. Vstupné je 70,- za žáka, pedagog má vstup zdarma.

PARKOVÁNÍ V TÁBOŘE