Historickým člunem po Jordáně

23. 7. 2021  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce

23. 7. 2021 | 14 – 20 hodin | Sokolská plovárna Tábor

Unikátní replika středověkého rybářského říčního člunu po roce opět vypluje ze Sokolské plovárny a bude brázdit vlny táborského Jordánu. Program tentokrát stejně jako loni oživí také prezentace parního pohonu v lodích a komentovaná přehlídka modelů lodních kanonů a pevnostních protilodních děl. Vyjížďky pro veřejnost chystá Husitské muzeum v Táboře od 14 hodin. V 17:45 paroplavba RC parních lodí s přednáškou. V průběhu akce hraje Dei Gratia.

Akci na souši doprovází vystoupení hudební skupiny Dei Gratia, ukázka výroby rybářských sítí a dílna pro veřejnost. Od loňského roku je do programu zařazena také prezentace parního pohonu a přehlídka lodních děl. „Můžete se těšit například na model protilodního moždíře od Leonarda da Vinci nebo lodní dělo ze slavné Santa Marii Kryštofa Kolumba,“ prozradil Miloslav Vaváček, který stojí mim jiné za projektem Experiment aneb Plnou parou vpřed. Na Jordán tak díky němu vypluje třeba i táborská RC parní flotila.

Zájemce z řad veřejnosti poveze volná replika říčního člunu z 15. století vyrobená z masivu. Její váha se pohybuje okolo 700 kilogramů. „Tento typ člunu byl používán na větších řekách a v přímořských oblastech a sloužil k dopravě, obchodu a především k rybolovu,“ doplnil charakteristiku plavidla Aleš Nový z centra Danar.

Kapacita člunu je omezena, přednost budou mít ti, kteří se objednají předem. Od pondělí 19. července si můžete zarezervovat místo na tel. čísle 734 570 334. Loď vypluje dvakrát do hodiny, děti budou vybaveny záchrannou vestou.

Vstup zdarma.