Knihoráj aneb Tabook muzejní

1. 8. 2024  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce

7. 9. 2024 | 10 – 16 hod. | Augustiniánský klášter – rajský dvůr | miniveletrh

Čtvrtý ročník prodejní přehlídky vydavatelské činnosti muzeí, galerií a regionálních nakladatelství KNIHORÁJ se letos uskuteční ve spojení s knižním festivalem Tabook v sobotu 7. 9. 2024 od 10.00 do 16.00.

  • 15:00Ivan Foletti Moje hrdinky jdou proti proudu (400-2024) | přednáška

Knihoráj aneb Tabook muzejní se koná v rajském dvoře bývalého augustiniánského kláštera (nyní sídla Husitského muzea v Táboře), za nepříznivého počasí v klášterním ambitu.

Prohlédnout, prolistovat a zakoupit si můžete nejen regionální knihy z jižních Čech, ale i publikace historické, umělecké či přírodovědné. Zároveň máte ojedinělou možnost nahlédnout do rajského dvora, který ve spojení s knihami nabízí oázu uprostřed historického centra Tábora.

Knihoráj 2024 – plakát

 

Ivan Foletti Moje hrdinky jdou proti proudu (400-2024)

Od 5. do 21. století je možné se ve vizuální kultuře a umělecké produkci setkat s velkým množstvím naprosto výjimečný žen (a to navzdory tomu, že se je patriarchální dějiny snaží systematicky upozadit). Představit jich, byť je zlomek by bylo samozřejmě nemožné, co mě, ale zajímá je zamyslet se nad mechanizmy, které považuji za “systémové” a které je možná potkat napříč časem a prostorem. Přednášku bych chtěl proto zahájit v Katakombách San Gennaro v Neapoli, tváří v tvář Cerule, ženě, o které toho víme zoufale málo, ale která nám připomíná dobu, kdy ženy hrály ve společnosti neopakovatelnou roli. Druhé zastavení proběhne ve Znojmě, v rotundě Svaté Kateřiny, kde je dochovaný jediný známý portrét Marie Srbské, ženy, která podle všeho hrála klíčovou roli v tom, aby se přemyslovské knížetství stalo kosmopolitním. Poslední setkání se odehraje v Moskvě, v roce 2012, kdy na pozadí neo-neo-byzantského chrámu Krista Spasitele hned čtyři hrdinné ženy panková skupina Pussy Riot – se modlí za budoucnost Ruska.

Na přednášku naváže promítání filmu Stříbrný štít Gruzie: Svanetie a její skryté poklady

Dokumentární snímek vypráví příběh o obrovském kulturním bohatství skrytém v nenápadných kostelích nejodlehlejších částí Kavkazu.
Obyvatelé gruzínského regionu Svanetie tyto poklady po generace chrání, díky tomu přežily i nelehká historická období. Navštivte tato nedostupná místa se skupinou vědců, kterým místní lidé doslova odemkli dveře do minulosti.
Dokumentární film vznikl s podporou Université de Fribourg v rámci projektu „Kulturní dialogy v jihokavkazském regionu ve středověku: historiografická a historicko-umělecká perspektiva“ s finanční podporou Grantové agentury ČR.