Táborská muzejní noc 2016

23. 5. 2016  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - akce

Muzejní noc Tábor 2016Půl tuctu táborských kulturních stánků se letos připojilo k Festivalu muzejních nocí 2016. Zvolily si společné datum a akci propagují pod hlavičkou Táborská muzejní noc. Večer 27. května tak můžete navštívit Galerii u Radnice a Táborský poklad, Husitské muzeum, Muzeum lega, Muzeum čokolády, Housův mlýn a nově otevřené Pivovarské muzeum. Do většiny z nich se tento večer dostanete zadarmo.

Festival oficiálně odstartuje v 19 hodin na Žižkově náměstí před budovou Husitského muzea. O půl hodiny později začnou v gotickém sále filozofovat herci z pražského divadla Nahoď. Úvodní scénka z autorské hry „Střední dolet aspoň sto let“ pak pobaví diváky ještě v 21 hodin. Na pódiu se budou herci střídat s hráčem na didgeridoo, který předvede svoje umění v podmanivé akustice gotického sálu. Husitské muzeum kromě toho nabízí zdarma vstup do expozice Husité, do galerií a do části podzemí. Otevřena bude samozřejmě i Bechyňská brána a věž Kotnov nabízející výjimečný výhled na noční město. Na své si přijdou také děti, pro které bude připraven program. Husitské muzeum pojalo téma muzejní noci jako rozpustile filosofické. Připomene také českého filosofa Jeronýma Pražského, společensky angažovaného muže nevšední výřečnosti, kterého před šesti sty léty potkal v Kostnici stejný osud jako Jana Husa.

Galerii U Radnice se budou moci návštěvníci osobně setkat s akademickým sochařem Antonínem Kašparem, jehož dílo tu bude vystaveno až do 17. června. Táborský poklad nabídne kromě stálé expozice výstavu Život a mince Karla IV. Vstup do obou galerií je po celou dobu festivalu zdarma.

Muzejní noc v Muzeu čokolády se ponese v duchu Aztéckého krále Montezumy a jeho 550. výročí narození. Návštěvníkům tu představí novou virtuální expozici a navíc si každý odnese recept na pravou aztéckou čokoládu. Ale pozor, vstupenky, které budou za symbolické padesátikorunové vstupné, je třeba objednat předem on-line.

Muzeum lega zve na Kouzlení s legem. Z barevných kostiček, které už více než padesát let dobývají svět hraček, tu postavili například Benešovu vilu či okázalou budovu táborské střelnice. Na programu je také slavností zahájení výstavy Poznej pohádku. Děti budou mít vstupné zdarma, dospělí zaplatí 30 korun.

Nedávno otevřené Muzeum pivovarnictví vsadilo na osvědčená jména Šechtl – Voseček. Výstavu fotografií  tohoto věhlasného táborského ateliéru přijde slovem doprovodit akademická malířka a grafička Marie Michaela Šechtlová. Pro dobrou pohodu zahraje harmonikář, hladovci si budou moci zakousnout chleba se škvarkovou pomazánkou.

Housově mlýně specialisty na rodinnou zábavu – to všechno začne a také skončí. Doprovodný program tu poběží hned od 19 hodin jako v ostatních muzeích a galeriích. Ve zbrojnici se návštěvníci seznámí s rozšířenou expozicí v duchu Letopisů Narnie a statečného prince Kaspiana, otevřená bude samozřejmě i věhlasná středověká krčma. Za desetikorunové vstupné se všichni stanou členy Klubu Housova mlýna, což jim i do budoucna zaručí výhody. Kdo vydrží až do finále Muzejní noci, může se ve 23 hodin přesunout do středověké krčmy a pokračovat až do rána. Víno poteče proudem, lepé děvy budou servírovat vybrané lahůdky, mastné brady se utřou do rukávů. S volným nebo symbolickým vstupným ale nepočítejte. Tady platí známé „Bez peněz do hospody nelez!“

 

Kateřina Nimrichtrová, Husitské muzeum v Táboře

Partnerem akce je Odbor kultury a cestovního ruchu města Tábora.

PROGRAM muzejní noci v Táboře 2016

Festival muzejních nocí Asociace muzeí a galerií

Festival muzejních nocí AMG ČR 2016

Festival muzejních nocí AMG ČR 2016