Táborská muzejní noc 2018

18. 4. 2018  •  publikoval(a): Kateřina Nimrichtrová  •  rubrika: Archív - akce

25. května 2018 od 19 do 23 hodin

Táborská muzejní noc se blíží! A opět se máte na co těšit! Do té letošní se zapojí deset kulturních stánků.

Patronát celé akce na sebe opět velmi svědomitě vzal táborský odbor kultury a cestovního ruchu.  Do programu zapojil dvě své stěžejní galerie. U Radnice si můžete prohlédnout výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých soudobých malířů – Jiřího Sopka, ve 21 hodin tu zahrají a zazpívají manželé Bártovi. Galerie 140 nabízí výstavu mladé sochařky Josefíny Duškové s romantickým názvem Plynutí. Tady oživí program recitál Jakuba Valeše a Josefa Okrouhlíka, a to v půl osmé večer.

Husitské muzeum v Táboře láká návštěvníky Táborské muzejní noci na stálou expozici Husité, na výstavu Velké návraty a především na novou výstavu o svobodných zednářích, na kterou také navazuje zábavný program pro děti a hravé dospělé. Těšit se můžete i na přednášku předsedy spolku Praga Masonica Jacoba Sadilka o svobodném zednářství, a to buď v 19 nebo ve 21 hodin. To vše za jednu symbolickou minci libovolné hodnoty. A když na to přijde, spokojí se prý i s knoflíkem.

Největší stálá expozice lega v jihočeském regionu byla rozšířena o více jak 150 nových exponátů. Nenechte si ji ujít stejně jako zcela novou interaktivní expozici s jezdícími vláčky postavenou z půl milionu kostiček. Muzeum lega najdete v Betlémské ulici a vstoupit můžete za symbolickou cenu 30 korun. Ale pozor, děti do patnácti let pouze s doprovodem dospěláka!

S novými exponáty (čokoládovou hlavou husitského vojevůdce Jana Žižky a piráta z Karibiku Jacka Sparrowa) a s doplněnou částí stálé expozice se může pochlubit Muzeum čokolády. Dozvíte se tu také převratné informace o výrobě kakaa. Děti do 120 cm mají vstup zdarma, dospělí za symbolických 50 korun. Vstupenky budou v prodeji na místě dle volné kapacity muzea.

Jediná přístupná Filmová zbrojnice v Evropě! I taková místa lze navštívit v rámci Táborské muzejní noci. Zbraně si tu můžete nejen prohlédnout, ale ve vybraných kusech se můžete i vyfotit a vyzkoušet si, jak to měli rytíři ve středověku těžké. V husitské krčmě Housova mlýna se pak určitě zastavte pro kalíšek medoviny, nebo ochutnejte stylovou kuchyni místního šéfkuchaře.

Zcela nově se pro veřejnost otevře také čítárna – kavárna v prostoru bývalé Jednoty v Pražské ulici s názvem Kafe & Knihy Jednota. Do BaoDílny se pak můžete zdarma zajít podívat na výstavu Český Varlén. V 19 hodin tu bude v rámci festivalu Mirákl – Československo přednášet Ladislav Čumba na téma Fidlovačka. Tato akce je zpoplatněna 80 korunami, pro studenty je vstup za 50 Kč.

Další nováček v Muzejní noci – galerie 4MAT – si pro návštěvníky připravila vernisáž výstavy Michala Ožibka, výrazného představitele mladé české generace nové hyperrealistické malby, jejíž umělci slaví úspěch nejen na domácí scéně, ale se svými obrazy získávají i četná prestižní zahraniční ocenění.

V rámci Táborské muzejní noci bude otevřeno také Muzeum pivovarnictví v restauraci Beseda na Žižkově náměstí, kde se můžete těšit na hudební vystoupení a prohlídku nového pivovaru.

Mezi jednotlivými zastávkami můžete spočinout na Žižkově náměstí, kde je připraven doprovodný program se zábavným moderátorem v podobě osvědčeného Daniela Čechtického. V 19 hodin tu vystoupí kapela mladých táborských muzikantů hrajících blues-rock s názvem Napříč. O hodinu později se můžete těšit na Sanity Guitar Duo. A kdo se pod tímto názvem ukrývá? Nikdo jiný než kytaroví géniové Vojta Vrtiška a Ivan Boreš. Ve 21 hodin je opět vystřídají blues-rockeři Napříč a poslední hodinku do třiadvacáté noční vyplní flamencová dueta, skladby Astora Piazolli či jiných významných klasických autorů v podání Vojty Vrtišky a Ivana Boreše.

Galerie 140

Galerie U Radnice

Husitské muzeum

Muzeum čokolády

Housův mlýn

Muzeum lega

Muzeum pivovarnictví

Baodílna

Kafe & Knihy Jednota

Galerie 4MAT