TEODOR BUZU | DOTEKY ČASU

20. 9. 2020  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Akce, Aktuality, Výstavy
buzu web

29. 10. – 6. 12. 2020 | vernisáž 28. 10. 2020 | komentované prohlídky 7. 11. 2020 (dle možností)

Galerie Ambit (Husitské muzeum v Táboře), nám. Mikuláše z Husi 44 | Galerie U Radnice (Město Tábor), Martínka Húsky 54

Výstava k životnímu jubileu táborského umělce s moldavskými kořeny – Něžný barbar Teodor Buzu vystaví svoje díla U Radnice a v Galerii Ambit

Výstava Doteky času: 28. října – 6. prosince 2020

Vernisáž: 28. října od 18 hodin v Galerii Ambit, od 19 hodin v Galerii U Radnice /forma a průběh vernisáže budou upraveny dle aktuálních úředních opatření v souvislosti s koronavirem/

Komentovaná prohlídka: 7. listopadu (od 15.00 v Galerii Ambit, od 16.00 v Galerii U Radnice)

Propojení nebo také souznění. To by mohlo být mottem unikátního projektu nepřehlédnutelného táborského umělce moldavského původu, který sám sebe rád nazývá něžným barbarem. Teodor Buzu slaví kulatiny a kromě dvojité výstavy s názvem Doteky času si nadělil i novou monografii.

„Myslím, že to je v Táboře vůbec poprvé, co bude jeden umělec vystavovat hned ve dvou galeriích najednou. Budu „sedět na dvou židlích,“ žertuje na svůj účet muž, který se považuje za realistu věřícího na zázraky. Výstava, která tematicky propojí Galerii U Radnice s novým výstavním prostorem v bývalém augustiniánském klášteře, se ponese v duchu souznění. Návštěvníci budou mít možnost porovnat starší díla se současnou tvorbou. „Nejde o kontrast, ale o souznění. Protože v umění neexistuje progres. V umění můžeme jít jen do hloubky,“ vysvětluje Teodor Buzu.

Prostory obou galerií dokonale zapadají do Teodorova záměru. Nejde jen o souznění starších a současných děl. K propojení dochází i mezi různými technikami a formáty. Doteky času působí na návštěvníka stejně jako na umělce. „Co je to obraz? Je to okamžik prožitku v určitém čase. A když si prohlížím jakýkoli svůj obraz, automaticky se dostanu do doby, kdy jsem ho tvořil,“ vysvětluje Buzu, co se ukrývá pod názvem výstavy.

U Radnice budou vystaveny obrazy a kresby, Galerie Ambit ožije malbou na hedvábí a na porcelán. K propojení dojde i v rámci vernisáže, která proběhne 28. října postupně v obou výstavních prostorách. V Ambitu představí Teodor Buzu svoji novou monografii, kterou si umělec nadělil k životnímu jubileu. Souznění, a to doslova, bude pokračovat v galerii U Radnice, kde obrazy prolnou s hudbou v podání Claudie Cervenca (Rakousko) a Yoram Rosilio (Francie). „Claudie je moje kamarádka. Známe se velmi dobře. Claudie se dokáže napojit na mé obrazy, které tak v jejím podání dostanou zvukovou podobu,“ dodává autor. Hudba bude mít velké slovo také při komentované prohlídce výstavy, která se chystá na 7. listopadu. Zde se o hudební doprovod postará houslista Jiří Sycha, který v rámci improvizace předá poselství jednoho z vybraných obrazů.

Část výstavy je věnována nedávno zesnulému táborskému básníkovi, cestovateli a hudebníkovi Lumíru Slabému, kterému tak chce Teodor Buzu vzdát hold. V galerii U Radnice bude vystaveno několik ilustrací ke knize Lumírových básní.

Teodor Buzu A2 plakát