Bechyňská brána a věž Kotnov

Bechynska-brana-Tabor_DSC_0874_m

Od července 2020 je připravena nová stálá expozice Husitského muzea „Tábor, pevnost spravedlivých i královské město“, která vznikla k jubileu 600. výročí husitského založení města.

Věž Kotnov je dominantní památkou na hrad, který zanikl požárem roku 1532 a na jeho zbytcích byl v letech 1612–1613 vybudován pivovar, který procházel stavebními úpravami až do 20. století. Hrad „Hradiště“ byl založen jako součást hradské soustavy ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Podle nejnovějšího výzkumu se hrad pyšnil dvěma válcovými a dvěma čtverhrannými věžemi, které tak napodobovaly kastelový typ hradu. Věže však téměř nevystupovaly z hradebního obvodu a byly tak od počátku oslabeny ve své flankovací schopnosti. Dochovaná věž byla v době husitské zesílena a přizpůsobena pro dělostřelecké baterie; zajímavostí jsou odvětrávací komíny v dělových střílnách.
25 metrů vysoká věž je dnes přístupná jako vyhlídková a vede na ni 155 schodů.

K hradní věži přiléhá jediná dosud stojící městská brána, zvaná Bechyňská. Na rozdíl od věže se brána dochovala v téměř původním stavu z doby vrcholné gotiky.

Otevírací doba a vstupné


Virtuální prohlídka (2020)

V zimním období je expozice mimo provoz, ale přesto Vás zveme k prohlídce – a to virtuálně:


[přímý link]

Starší sférická prohlídka

Sférická prohlídka s věže