Expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město
Stálá expozice k dějinám Tábora od pravěku do konce třicetileté války. Otevřeno květen – září od úterý do neděle v čase 9 – 17 hodin.
Expozice v prostoru národní kulturní památky Bechyňská brána a věž Kotnov představuje světoznámý fenomén husitské pevnosti Hradiště hory Tábor, ale také neméně zajímavý příběh prvního založení města, dávné osídlení či naopak rozvoj v raném novověku. Na návštěvníky čekají zajímavé exponáty se sbírek Husitského muzea, modely, dioramata, kiosky s digitálním obsahem, ale také část Táborského pokladu, který měl do roku 2017 své místo ve sladovně bývalého pivovaru. Na své si přijdou i děti, na které je pamatováno s interaktivními prvky. Dokladem pravěkého osídlení je například slavný keltský kančík, dobu Přemyslovského Hradiště pak připomene model hradu. Přerod husitské obce spravedlivých v královské město se prolne ve vyšších patrech, kde si každý bude moci osahat interaktivní model měšťanského domu. Výstup na Kotnov připomene původní účel věže jako obranného prvku města.
Kompletní tiráž expozice (PDF)
Dokumentární filmy k expozici:
»Bronzová sekerka« Režie Jan Míka, Filmofon 2019 |
»Opevnění Tábora« Režie Jan Míka, Filmofon 2019 |
»Proměny Tábora« |
Expozice otevřená k 600. výročí založení města vznikla v rámci projektu Stavební úpravy objektu Bechyňské brány v Táboře a rozšíření expozice (CZ.06.3.33/0.0/0.0/15_015/0000295). V rámci IROP – výzva č. 13 – Revitalizace vybraných památek – SC 3.1 získalo město Tábor finanční prostředky na obnovu objektu a rozšíření expozice NKP v Táboře. Přidělená dotace bude využita na obnovu vnějšího pláště, vnitřních prostor se současným rozšířením výstavních ploch. Cíl: odstranění špatného technického stavu některých stavebních konstrukcí objektu a úprava prostor expozice – rozšíření do dalších pater NKP. Realizace: 2017/2020.