Památník a vila dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky, prezidenta republiky
Otevírací doba 2024: květen – září, úterý – neděle
Přístup k hrobce Edvarda Beneše od 29. března do 31. října 2024;
Z rozhodnutí Úřadu vlády ČR, majitele objektu, bude areál Památníku a vily dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí v době od 17. do 22. září 2024 uzavřen z důvodu výrazně nepříznivé povětrnostní situace a podmáčené půdy hrozící pádem stromů.
Díky spolupráci Úřadu vlády ČR a Husitského muzea v Táboře došlo od července 2023 ke sjednocení prohlídek Památníku dr. Edvarda Beneše a Benešovy vily. Jsou sloučeny do jednoho návštěvnického okruhu a dochází také k harmonizaci provozní doby pro veřejnost v obou objektech. Památka připomínající druhého československého prezidenta a jednoho z nejvýznamnějších prvorepublikových politiků bude v roce 2024 od května do září zpřístupněna šest dní v týdnu, a to vždy od úterý do neděle.
Nově vzniklý návštěvnický okruh začíná v Památníku dr. Edvarda Beneše a volně navazuje procházkou přilehlým parkem do vily Benešových. S využitím audioprůvodce, který bude k dispozici, si budou moci návštěvníci na jednotlivých stanovištích v areálu horní zahrady a také přímo ve vile poslechnout informace o prezidentském páru, historii vily a okolí, o vystavených exponátech a další zajímavosti. Návštěvníci Benešovy vily se nově nebudou muset na prohlídku v předstihu registrovat, pro vstup bude stačit zakoupení vstupenek v pokladně Památníku.
Expozice v Památníku s originálním filmovým programem je věnována státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta a zároveň rodinnému životu manželů Edvarda a Hany Benešových ve vile v Sezimově Ústí. Velkoplošná projekce nabízí devět dokumentárních filmů, které mohou návštěvníci zhlédnout dle vlastního výběru. Památník dr. E. Beneše v Sezimově Ústí byl vybudován Husitským muzeem v Táboře v rámci plnění usnesení vlády ČR k rehabilitaci památníků bojů za svobodu, nezávislost a demokracii a otevřen v roce 2005. V roce 2018 byla jeho expozice kompletně reinstalována. Filmy zpracovávají životopis a etapy politického a společenského působení dr. Edvarda Beneše, je zde díl věnovaný životu v sezimoústecké vile a také dokument o historickém Sezimově Ústí a zdejších archeologických výzkumech.
V tématicky členěných vitrínách je použit názorný dokumentační materiál. Vystavený umělecký nábytek a další autentické předměty z mobiliáře vily pocházejí z odkazu Hany Benešové a jsou součástí sbírky Husitského muzea.
Adresa:
Památník dr. E. Beneše |
Individuální prohlídkový okruh začíná v Památníku dr. Edvarda Beneše a přilehlým parkem pokračuje do Vily Hany a Edvarda Benešových, kde je možné během prohlídky objektu využít audio průvodce.
Otevírací doba:
květen – září |
út–ne | 9:00–16:00 |
a vždy 28. 5., 5., 6. a 16. 7., 3. 9., 28. 9., 28. 10. (Otevírací doba a vstupné)
Skupiny nad 15 osob – nutná rezervace předem (objednavky@husitskemuzeum.cz, +420 381 261 674)
Poslední možnost zakoupení vstupenky je 60 minut před koncem otevírací doby.
VSTUPNÉ:
Základní: 100 Kč (dospělí)
Snížené: 70 Kč (děti, senioři)
Rodinné: 240 Kč (2 dospělí + max. 3 děti)
Vratná záloha za zapůjčení audioprůvodce: 100 Kč
Přístup do areálu Vily Benešových (horní zahrada) není bezbariérový.
Pro více informací:
Mgr. Martina Toulová (toulova.martina@vlada.cz, +420 224 002 059), Bc. Josef Fatka (fatka.josef@vlada.cz, +420 602 180 818)
Památník dr. Edvarda Beneše (pamatnik@husitskemuzeum.cz, +420 381 261 674)
Informace o vile manželů Benešových jakožto objektu Úřadu vlády ČR (www.vlada.cz)
TISKOVÁ ZPRÁVA Venkovní fotografická výstava, kterou připravil Úřad vlády k příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie, se stěhuje z Prahy do Sezimova Ústí. Od úterý 20. srpna 2024 si ji tak až do konce září budou moci prohlédnout návštěvníci zahrady vily Hany a Edvarda Benešových, měsíčně jich je v průměru na dva tisíce. Výstava připomíná momenty z doby nedávno minulé i hlubší historie mířící až za dvě dekády členství ČR v EU a je součástí celoročních oslav této události. „Výstavní panely sledují události od minulosti až do dnešních dní. Mapují přístupová jednání, vstup do NATO, referendum o vstupu i samotný vstup Česka do Evropské unie a do schengenského prostoru. Připomínají první krize i nová řešení, vypráví vývoj evropského společenství jako celku, zachycují první a druhé české předsednictví v Radě EU i oslavy našeho 20. výročí,“ uvedla vedoucí Úřadu vlády ČR Jana Kotalíková. Výstava k příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie je připomínkou toho, co nám členství přineslo, a naopak čím Česká republika EU obohatila. Výstavu si původně od začátku července mohli prohlédnout návštěvníci sobotních Dnů otevřených dveří zahrady Strakovy akademie v Praze. Nyní bude přístupná v zahradě vily Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí, která je otevřena šest dní v týdnu od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Od konce letošního června je prohlídková trasa ve vile nově rozšířena o nahlédnutí do apartmánu o dvou pokojích v patře jihozápadního křídla, které jsou spojeny se soukromým životem Hany Benešové. Expozice nese název „V soukromí paní Hany“, a je k vidění do konce návštěvní sezóny, tedy do 30. září letošního roku. Návštěvníkům areálu vily je k dispozici audioprůvodce. |