Dramatický život biskupa Trochty a jeho pobyt na Táborsku

26. 9. 2023  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - přednášky

7. 11. 2023 | 17:30 | přednáškový sál | augustiniánský klášter | nám. Mikuláše z Husi 44 | přednáška

Přednáší Mgr. Veronika Koubová, historička a archivářka, rodačka z Tábora

Ve spolupráci s Husitským muzeem pořádá Česká křesťanská akademie v Táboře.

Štěpán Maria Trochta byl český katolický biskup, kardinál a řeholník, jeden ze zakladatelů české provincie salesiánů, 17. biskup litoměřický a také duchovní rádce českých katolických skautů. Zakusil nacistickou i komunistickou perzekuci, mnohaleté věznění, prožíval dilemata katolické církve v českých zemích.

Málo známý je jeho pobyt na Táborsku, v charitativním domově v Radvanově. Trochtův život a dílo se dosud nedočkaly důkladného a kompletního zpracování.

Veronika Koubová je historička a archivářka, která pro zpracování Trochtových osudů využila Archivu bezpečnostních složek, pocházející především od Státní bezpečnosti, ale i Národního archivu ČR a Salesiánského archivu.

Koubová – Trochta