František Bílek (1872–1941) umělec, mystik, vizionář

13. 5. 2022  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív – výstavy

21. 5. – 9. 10. 2022 | Galerie Ambit | výstava

výstava k 150. výročí narození autora (plastiky, grafiky, kresby ze sbírky Husitského muzea)

K výstavě je připraven katalog „František Bílek (1872–1941) umělec, mystik, vizionář“. Jeho slavnostní představení proběhne 20. 5. 2022 od 18 hodin v rámci Festivalu muzejní noci.

komentovaná prohlídka – 27. 9. 2022 od 16 hodin

autorka a kurátorka výstavy: Mgr. Lenka Zajícová

Chýnovský rodák František Bílek (1872–1941) byl originálním výtvarným umělcem evropského významu, který svou tvorbou zasáhl do většiny výtvarných oborů. V tomto roce si připomínáme 150. výročí od jeho narození. Na výstavě uvidíte výběr Bílkových děl z táborské muzejní sbírky. V podsbírce Husitského muzea v Táboře – Pozůstalosti Františka Bílka – jsou uloženy převážně dokumenty o Bílkově tvorbě a její rezonance v tisku, fotografie, rodinné doklady apod. a autorská díla – grafiky, kresby, reliéfy, dřevořezby, plastiky a kolekce keramiky tlačených váz. Zajímavostí bude instalace dvou nadživotních sádrových reliéfů „Boží bojovníci“ a „Táborské sestry“ zapůjčených z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Táboře.

F. Bílek_plakát