Helena Schmaus Shooner (Zrcadlo duše, přírody a světa)

11. 5. 2023  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív – výstavy

29. 6. – 8. 10. 2023 | Galerie Stará radnice | Žižkovo nám. 1 | výstava

KERAMIKA – OBRAZY – ŠPERKY

Slavnostní zahájení výstavy proběhne v Gotickém sále Staré táborské radnice 28. 6. 2023 od 17 hodin.

Retrospektivní výstava česko-kanadské výtvarnice Heleny Schmaus Shoonerové nabídne pohled na autorčinu bohatou uměleckou tvorbu, kterou se výrazně prosadila v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století v zahraničí. Po roce 1995 se natrvalo vrátila zpět do Bechyně, kde se věnovala charitativní a umělecké činnosti. Její pestrá tvorba je na výstavě zastoupena autorskými skleněnými šperky, keramickými plastikami (typu fajáns), porcelánovými deskami, závěsnými talíři, užitou keramikou, obrazy a kresbami ze sbírek Husitského muzea v Táboře a Městského muzea v Bechyni. Výstavu doplní artefakty z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze (NM v Praze). Tématickým obsahem maleb a plastik jsou převážně motivy z indiánské a inuitské mytologie, figurální, zvířecí a rostlinné náměty.

K výstavě je vydána doprovodná publikace o inspirativním životě a díle autorky, která bude uvedena v rámci vernisáže.