Lumír Slabý

8. 6. 2020  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce

odhalení pamětní desky | křest nové básnické sbírky | neděle 14. 6. 2020 | od 15 do 18 hodin

Po roce si připomene básníka, hudebníka a cestovatele Lumíra Slabého odhalením pamětní desky a křestem jeho  nové básnické sbírky V prostoru nad hvězdami, kterou již nestihl vydat.

Happening s instalací a slavnostní odhalení se uskuteční od 15 hodin na břehu Jordána, na zdi pod Vančurovou ulicí. Bude se hrát a recitovat z nové sbírky básní. Od 16 hodin se pak přesuneme na její křest do Rajského dvora Husitského muzea v Táboře na náměstí Mikuláše z Husi čp. 44.

O Lumírovi Slabém:

Lumír Slabý se narodil 31. srpna 1950 v Táboře, kde i vystudoval Obchodní Akademii. Nikdy nekouřil ani nepil alkohol. Věnoval se sportu, zejména volejbalu a plavání, i každodennímu otužovaní. Miloval hudbu (Mertu, Plíhala, Pospíšila, Prokopa i Stinga), četbu (Kainara, Hrubína, Steinbecka…), květiny a Václava Havla, s nímž si dopisoval. Veskrze celý život pracoval v bance jako úvěrový specialista. Práci však bral jako nutnost a nemohl se dočkat, až ze sebe kravaťáctví smyje v Jordáně, právě v místě pamětní desky.

Věnoval se cestování po celém světě, a to bez cestovních agentur. Ze zážitků vždy poskládal poutavé besedy a promítání nejen v rodném Táboře, ale po celé republice.

Lumír Slabý začal vydávat básnické sbírky po roce 1999 a zároveň pořádat hojná autorská čtení. Lidé se s ním mohli potkat při Barevných čtvrtcích táborského Divadlo Oskara Nedbala Tábor, v knihovnách, pražských Open Micech, kde vystupoval například po boku Tara Fuki, Vladimíra Merty, Jana Řepky a mnohých dalších, nebo na stránkách almanachu Divoké víno. Zůstaly po něm sbírky Svisty (2003), Šeptání proti zlu (2004), Něco divokého (2006), Tanec v příboji (2009), Zkouška sirén (2014) a nyní V Prostoru nad hvězdami (2019).

Od 70. let působil jako zpěvák, textař, konferenciér a pak i vedoucí jedenáctihlavého tanečního orchestru Heřmánek. Následovala účinkování coby zpěvák, skladatel a perkusista v autorských folkových kapelách Starý psi a mladý kočky a Spadané listí i jazz funkové formaci KlikaVen. Jako textař se uplatnil nejen v domovských skupinách, psal také pro hudebnici Lenku Novotnou z kapely Colorful People. (text: David Peltán)