Mistři cechů oděvních – představení katalogu

16. 1. 2023  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív - akce, Archív – výstavy

31. 1. 2023 | 16:00 | gotický sál | akce

Představení knihy „Mistři cechů oděvních“ spojené s komentovanými prohlídkami výstavy.

Výpravná doprovodná publikace k úspěšné výstavě „Mistři cechů oděvních“ je na světě. Obsahuje ucelený materiál, který vznikal v průběhu příprav, a čtenáři v ní tak objeví celou řadu podkladů, obrazového materiálu a informaci, jež nemohly být prezentovány výstavním způsobem. Tvůrci představí knihu poslední lednový den v gotickém sále Staré radnice, na programu jsou také komentované prohlídky výstavy.

„Knižní vydání představovalo nejlepší způsob, jak se s veřejností podělit o množství dat, které se ve výstavě nemohly z různých důvodů objevit. Dopřáli jsme si tak prostor vyložit naše témata v dostatečné šíři a se zohledněním všech podstatných detailů,“ shrnul zrod novoročního počinu jeden z tvůrců výstavy Aleš Nový. Publikace detailně představuje středověké technologie vytváření oděvů od zpracování suroviny po vznik jednotlivých výrobků. Náhled do dílny oděvního řemeslníka z přelomu středověku a nového věku je založen na znalosti dobových pramenů a na pečlivé rekonstrukci řemeslných postupů i nástrojů a nářadí. Autoři nezapomínají ani na oděvní řemeslníky, žijící a pracující v 15. a 16. století v Táboře, a ukazují je v jejich společenském prostředí uprostřed každodenních starostí a radostí.

Slavnostní představení knihy se uskuteční 31. ledna 2023 v 16 hodin v gotickém sále Staré radnice. Na programu je kromě setkání s autory publikace několik komentovaných prohlídek výstavy „Mistři cechů oděvních“. Jejich začátky jsou naplánované na 16.30, 17.00 a 17.30 hodin. Z kapacitních důvodů prosíme zájemce o rezervaci míst. Na jednotlivé časy komentovaných prohlídek se prosím objednávejte na objednavky@husitskemuzeum.cz nebo na tel. č. 774 059 263.

MISTRI_plakát