Nejkrásnější české knihy roku 2022

20. 8. 2023  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Archív – výstavy

5. 9. – 1. 10. 2023 | Augustiniánský klášter – Galerie Ambit, rajský dvůr | výstava

Výstava nejkrásnějších knih soutěžících v sedmi kategoriích, pořádaná ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.

V soutěži Nejkrásnější české knihy roku pořádané Muzeem literatury/Památníkem národního písemnictví a Ministerstvem kultury ČR je každoročně hodnoceno grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih vydaných v českých nakladatelstvích a vytištěných v českých tiskárnách vždy za poslední kalendářní rok.

V sedmi kategoriích jsou vyhlašována tři místa, první je Ministerstvem kultury České republiky honorováno částkou 50 000 Kč. Památník národního písemnictví dále vyhlašuje Cenu Arna Sáňky určenou pro studenty a spolu s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze oceňuje i mladé grafiky ve věku do 30 let. Své ceny udělují také Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů. Soutěž o nejkrásnější české knihy pořádá Památník národního písemnictví pravidelně od roku 1965.

Porota složená z grafických designérů, ilustrátorů, teoretiků umění i tiskařů z nominované šedesátky titulů ocenila ty nejkrásnější v sedmi kategoriích podle žánrů. Ceny za nejlepší knižní design roku 2022 byly slavnostně předány v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze. V kategorii katalogů získali první místo Štěpán Malovec a Martin Odehnal za výstavní katalog Jdu prachu samotou s průhledy do zahrad: Reynek v dialogu, který edičně připravil Miloš Doležal a vydal Nadační fond 8smička. Dvakrát porota ocenila osobité vydání románu Karla Čapka Továrna na Absolutno (nakladatelství Teapot), které si kromě 3. místa v kategorii bibliofilií a autorských prací odneslo 1. místo za vynikající polygrafické zpracování. Kolekce vítězných a nominovaných nejkrásnějších knih roku bude v Galerii Ambit k vidění v průběhu září.

Celou tiskovou zprávu včetně kompletních výsledků soutěže si můžete stáhnout ZDE