Orazio Vecchi: L’Amfiparnaso / Victoria Ensemble & teatro Comico Praha

21. 4. 2024  •  publikoval(a): Kateřina Mikulandová  •  rubrika: Akce, Aktuality, Koncerty

29. 4. 2024 | 19:00 | Gotický sál | divadelní představení

Bravurní renesanční madrigalová komedie, kterou složil italský renesanční skladatel Orazio Vecchi bude sehrána, zahrána a zazpívána v autorském představení souborů Victoria Ensemble a Teatro Comico pod uměleckým vedením Viktorie Kaplanové Dugranpere.

Renomovaný vokálně instrumentální soubor Victoria Ensemble a skupina profesionálního divadla TEATRO Comico spolupracují při inscenaci bravurní renesanční madrialové komedie (comedia Harmonica) l’Amfiparnaso (Dva vrcholky Parnasu). Dílo, jež je pozpruhodným projevem tradice italského hudebního divadla pozdní renesance, složil modenský skladatel Orazio Vecchi (1550-1605). V autorském představení, plném italského humoru, s autentickými kostýmy a maskami, se propojí vrcholné umění vokální polyfonie doprovázené dobovými nástzroji, pantomima a mluvené slovo. Úvorní verše k madrigalům přebásnil do češtiny Jiří Dědeček.

„L’Amfiparnaso je opravdu pozoruhodným projevem tradice italského hudebního divadla pozdní renesance. Nese podtitul comedia harmonica, pro což dnes používáme termín ‚madrigalová komedie‘. Tento žánr se těšil koncem 16. století v Itálii veliké popularitě a můžeme jej považovat za přímého předchůdce komické opery. Vecchiho dílo se však od běžných kusů tohoto druhu v mnohém liší. Již samotný název díla je zvláštností. Parnas je pohoří v Řecku, které bylo v Antice vnímáno jako tradiční sídlo poezie a hudby. Předpona amfi- značí cosi zdvojeného, oboustranného. Vecchi chtěl názvem tedy naznačit, že jeho dílo je kvalitní v obou hlavních rovinách: humornou poezii Giulia Cesara Croce vyvažuje skvěle napsaná hudba. Zalichotil si oprávněně, neboť málokdy byl tradiční děj představován natolik umělecky hodnotnou hudbou – madrigal byl v tomto žánru prezentován většinou spíše v jednodušší lidové podobě. Ostatně není divu, neboť komedie dell’arte se provozovala hlavně během pouličních slavností na improvizovaných pódiích. Vecchiho dílo však nebylo určeno ulici, ale domácnostem hudebně vzdělaného publika. Proto zde nalézáme madrigal mistrovsky komponovaný. Přeneste se s námi o čtyři století zpět a zažijte atmosféru renesanční Itálie!“

Umělecká vedoucí Viktorie Kaplanová Dugranpere

Vstupné 370/300 Kč, v předprodeji 300/250 Kč.