HIERONYMUS PRAGENSIS

13. 10. 2016  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - koncerty

Slavnostní večer k výročí 600 let od upálení Jeronýma Pražského

středa 9. listopadu 2016, 19.00, Gotická síň staré táborské radnice

Koncertní program Od Karla IV. k Janu Husovi a české reformaci (1350-1620) – hudba z českých pramenů středověku a renesance v podání souboru Dyškanti


Karel IV. a Mistr Jan Hus patří k nezpochybnitelným osobnostem českých dějin. Jak se jejich život otiskl do hudby pozdního středověku a 16. století, by chtěl ukázat koncert českobudějovického souboru Dyškanti. Vedle hudby, která se dochovala v pramenech lucemburské doby, zazní také skladby, se kterými se mohl Jan Hus setkat během svého univerzitního studia, písně, které doprovázely jeho kázání v Betlémské kapli a které později vznikaly k jeho oslavě. Na programu bude také ukázka z táborských rukopisných kancionálů ze 16. století, které patří k dosud opomíjeným památkám českého reformačního zpěvu.

DyškantiSoubor Dyškanti se věnuje interpretaci staré hudby více než 30 let. V posledních letech často natáčel pro Český rozhlas, nahrávky souboru se pravidelně vysílaly na stanici Vltava v cyklu Liturgický rok v hudbě 15. a 16. století, který napsal vedoucí souboru a editor starých hudebních památek Martin Horyna. Soubor dosud vydal 2 CD: Prachatický kancionál z roku 1610 (2013) a V naději Boží mistři Hus Jan a Jeroným (2016).

I. Zpívaná duchovní lyrika přelomu 14. a 15. století.

II. Od Betlémské kaple ke Kostnici.

III. Začátky husitství a Jistebnický kancionál.

IV. Jan Hus v utrakvistické bohoslužbě.

<HIERONYMUS plakátek PD>

pozvanka_koncert_m