V Táboře bude vysazena Jeronýmova lípa

2. 11. 2016  •  publikoval(a): Jakub Smrčka  •  rubrika: Archív - akce

10. 11. od 15 hod., zahrada před Sborem Církve bratrské v Táboře na křižovatce u Kotnova před Bechyňskou bránou (Bechyňská ul. 1636)

V závěru roku 600. jubilea upálení českého filosofa a reformátora Jeronýma Pražského na koncilu v Kostnici roku 1416 bude vysazena památná lípa v zahradě Sboru Církve bratrské v Táboře.

Doplní tak Husovu lípu, která zde byla vysazena v roce 2015 a obnovila tak Husovu lípu z roku 1915, která se na tomto místě nedochovala. Slavnostní akt proběhne 10. 11. od 15 hod. v zahradě před Sborem Církve bratrské v Táboře na křižovatce u Kotnova před Bechyňskou bránou (Bechyňská ul. 1636). Husitské muzeum v Táboře tak vytvoří trvalou památku na významnou osobnost našich dějin.

Kámen s tabulkou upozorňující na Husovu lípu bude již brzy doplněn o kámen s tabulkovu k lípě Jeronýmově.

Kámen s tabulkou upozorňující na Husovu lípu bude již brzy doplněn o sousední k lípě Jeronýmově.

Jeroným Pražský, Husův mladší přítel a kolega z pražské univerzity, patřil podle svědectví současníkům k nejvzdělanějším osobnostem tehdejší Evropy. Byl čtyřnásobným magistrem filozofie na významných evropských univerzitách, zapojil se i do diplomatických služeb a do reformního hnutí v okruhu Jana Husa. Jako stoupenec jeho učení byl obviněn z kacířství, zajat a souzen na koncilu v německé Kostnici. Po dlouhém trýznivém věznění byl 30. 5. 1416 upálen na stejném místě jako o rok předtím Jan Hus.

jeronymova-lipa-tabor_pozvanka

Plakátek ke stažení (PDF)

 


V předvečer akce, 9. 11., se na počest Jeronýma Pražského koná v gotické síni Staré táborské radnice od 19 hodin slavnostní koncert souboru historické hudby Dyškanti (České Budějovice). Současně probíhá ve dnech 9. a 10. 11. v Táboře v hotelu Palcát vědecká konference věnovaná Jeronýmovi Pražskému a univerzitnímu životu pozdního středověku.